Alexander Salby

Billede af den danske cykelrytter Alexander Salby

Info om Alexander Salby:

Navn Alexander Salby
Født 04-06-1998 (25 år)
Højde 176 cm
Vægt 68 kg
Nuværende hold Bingoal WB
UCI rangliste 1025
Næste løb Presidential Cycling Tour of Turkiye (21/04)

Hold:

2024 Bingoal WB
2023 Bingoal WB
2022 Riwal Cycling Team
2021 Team ColoQuick
2020 Team ColoQuick
2019 Team ColoQuick
2018 Team ColoQuick
2017 BHS - Almeborg-Bornholm
2016 Climacell Xtreme Odense
2015 Riwal Cycling - Climacell Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 2
2023 1 0 15
2022 0 0 7
2021 0 0 1
2020 0 0 1
2019 0 0 2
2018 0 0 2
2017 0 0 1
2016 0 0 2

Alexander Salby's løbskalender og resultater i 2024:

Alexander Salby har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 27
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
14/08 PostNord Tour of Denmark Kommende
05/06 ZLM Tour Kommende
21/04 Presidential Cycling Tour of Turkiye Kommende
07/04 Paris-Roubaix DNF
02/04 - 05/04 Région Pays de la Loire Tour
Points-trøje 18
Klassement 62
02/04 #1: Fontenay-le-Comte › Saint-Je.. 11
03/04 #2: Châteaubriant › Saumur 39
04/04 #3: Segré-en-Anjou-Bleu › Château-Gontier 7
05/04 #4: Marolles-les-Braults › Le Mans 71
29/03 La Route Adélie de Vitré 65
15/03 Bredene Koksijde Classic DNF
13/03 Danilith Nokere Koerse DNF
03/03 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 30
02/03 Le Tour des 100 Communes 34
18/02 - 25/02 Tour du Rwanda
Klassement 46
18/02 #1: Kigali › Kigali 11
19/02 #2: Muhanga › Kibeho 58
20/02 #3: Huye › Rusizi 51
21/02 #4: Karongi › Rubavu 31
22/02 #5: Muzanze › Kinigi Kwita Izina 44
23/02 #6: Muzanze › Mont Kigali 59
24/02 #7: Rukomo › Kayonza 53
25/02 #8: Kigali › Kigali 50
08/02 - 11/02 Tour de la Provence
Klassement 50
08/02 #Prologue: Marseille › Marseille 98
09/02 #1: Aix-en-Provence › Martigues 42
10/02 #2: Forcalquier › Manosque 66
11/02 #3: Rognac › Arles 39
31/01 - 04/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Points-trøje 26
Klassement 105
31/01 #1: Benicássim › Castellón 106
01/02 #2: Canals › La Valldigna 79
02/02 #3: San Vicente del Raspeig › Orihuela 6
03/02 #4: Teulada Moraira › Alto del Miserat 86
04/02 #5: Bétera › Valencia 104

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 67
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 16
Antal top-10, klassementer 1
08/10 - 15/10 Presidential Cycling Tour of Türkiye
Points-trøje 33
Klassement 85
08/10 #1: Alanya › Antalya 7
09/10 #2: Kemer › Kalkan 71
10/10 #3: Fethiye › Babadağ 100
11/10 #4: Fethiye › Marmaris 94
12/10 #5: Marmaris › Bodrum 14
13/10 #6: Bodrum › Selçuk (Meryem Ana Zirve) 66
14/10 #7: Selçuk › Izmir 75
15/10 #8: Istanbul › Istanbul (Sultanahmet) 27
22/09 Zwevezele Koers 46
22/09 Zwevezele Koers 46
20/09 Omloop van het Houtland 42
19/09 Textielprijs Vichte 8
17/09 Ixina Gooikse Pijl p/b Lotto 46
15/09 Kampioenschap van Vlaanderen 27
03/09 - 10/09 Tour of Britain
03/09 #1: Altrincham › Manchester 52
04/09 #2: Wrexham › Wrexham 14
05/09 #3: Goole › Beverley 41
06/09 #4: Sherwood Forest › Newark-on-Trent 17
07/09 #5: Felixstowe › Felixstowe 4
08/09 #6: Southend-on-Sea › Harlow 89
09/09 #7: Tewkesbury › Gloucester DNS
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 21
Klassement 75
Points-trøje 21
Klassement 75
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 67
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 78
17/08 #3: Vejen › Vejle 73
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd 6
19/08 #5: Helsingør › Helsingør 90
10/08 Hadsten Gadeløb 16
25/06 National Championships Denmark - Road Race 29
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 3
07/06 - 11/06 ZLM Tour
07/06 #Prologue: Heinkenszand › Heinkenszand 127
08/06 #1: Westkapelle › 's-Heerenhoek 117
09/06 #2: Schijndel › Buchten 15
10/06 #3: Roosendaal › Roosendaal 96
11/06 #4: Oosterhout › Oosterhout DNS
01/06 - 04/06 Ronde de l'Oise
Points-trøje 6
Klassement 18
01/06 #1: Beauvais › Clermont 34
02/06 #2: Breteuil › Margny-lès-Compiègne 17
03/06 #3: Andeville › Le Plessis-Belleville 3
04/06 #4: Breuil-le-Sec › Liancourt 6
29/05 Ronde van Limburg 80
27/05 Marcel Kint Classic DNS
21/05 Antwerp Port Epic / Sels Trophy DNF
20/05 Veenendaal-Veenendaal Classic 9
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 3
13/05 Grand Prix Herning DNF
07/05 Tro-Bro Léon DNF
06/05 Grand Prix du Morbihan 107
09/04 Paris-Roubaix DNF
05/04 Scheldeprijs 33
22/03 - 26/03 Olympia's Tour
Points-trøje 10
Klassement 30
22/03 #1: TT Circuit Assen › TT Circuit Assen 122
23/03 #2: Assen › Assen 104
24/03 #3: Gieten › Ruurlo 15
25/03 #4: Neede › Tiel 4
26/03 #5: Beek › Beek 9
17/03 Bredene Koksijde Classic DNF
15/03 Milano - Torino 51
05/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 101
26/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne DNF
11/02 - 15/02 Tour of Oman
Ungdomstrøje 30
Points-trøje 37
Klassement 83
11/02 #1: Al Rustaq Fort › Muscat (Oman Convention & Exhibition Center) 8
12/02 #2: Muscat (Sultan Qaboos Sports Complex) › Qurayyat 102
13/02 #3: Al Khobar › Jabal Hatt 76
14/02 #4: Izki › Yitti Hills 77
15/02 #5: Samail › Jabal Al Akhdhar 83
10/02 Muscat Classic DNF
23/01 - 29/01 La Tropicale Amissa Bongo
Points-trøje 3
Klassement 25
23/01 #1: Bitam › Oyem 34
24/01 #2: Oyem › Mitzic 3
25/01 #3: Lébamba › Mouila 2
26/01 #4: Mouila › Lambaréné 22
27/01 #5: Kango › Angodjé 6
28/01 #6: Port-Gentil › Port-Gentil 16
29/01 #7: Cap Esterias › Libreville 1

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 33
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
25/09 Classique Paris-Chauny 109
28/08 Ronde van de Achterhoek DNF
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 97
Klassement 97
16/08 #1: Allerød › Køge 58
17/08 #2: Assens › Assens 99
18/08 #3: Otterup › Herning 89
19/08 #4: Skive › Skive 106
20/08 #5: Give › Vejle 86
26/06 DM - Linjeløb DNS
08/06 - 12/06 ZLM Tour
Points-trøje 4
Klassement 13
08/06 #1: Kapelle › Kapelle 7
09/06 #2: Veere › Goes 19
10/06 #3: Heythuysen › Buchten 3
11/06 #4: Sint Willebrord › Mierlo 5
12/06 #5: Made › Rijsbergen 2
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 65
21/05 Grand Prix Herning 49
08/05 Ringerike GP 40
07/05 Sundvolden GP DNF
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste
Points-trøje 36
Klassement 109
25/04 #1: Guenrouët › Sainte-Reine-de-Bretagne 7
26/04 #2: Missillac › La Chapelle-Bouëxic 125
27/04 #3: Lohéac › Le Hinglé 108
28/04 #4: Saint-Jacut-de-la-Mer › Guillac 116
29/04 #5: Ploërmel › Scaër 101
30/04 #6: Plumergat › Camors 100
01/05 #7: Plumilliau › Lannion 100
16/04 Arno Wallaard Memorial 13
16/04 Arno Wallaard Memorial 13
17/03 - 20/03 Olympia's Tour
Points-trøje 16
Klassement 31
17/03 #1b: Hardenberg › Hardenberg 6
17/03 #1a: Hardenberg › Hardenberg 5
18/03 #2: Westerbork › Wijster 57
19/03 #3: Leek › Leek 30
20/03 #4: Assen › Assen 21
13/03 Albert Achterhes Profronde van Drenthe DNF
06/03 Visit Friesland Elfsteden Race DNF
06/03 Visit Friesland Elfsteden Race DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 8
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
29/08 Rent Liv Løbet Skive 19
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 81
Klassement 81
10/08 #1: Struer › Esbjerg 115
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 76
12/08 #3: Tønder › Vejle 94
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 55
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 64
20/06 DM - Linjeløb 41
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 6

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
13/09 DM U23 - Linjeløb 4
23/08 DM - Linjeløb DNF

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 15
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
01/09 Grote Prijs Jef Scherens - Rondom Leuven 108
31/08 Omloop Mandel-Leie-Schelde Meulebeke DNF
03/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 27
30/06 DM - Linjeløb DNF
23/06 DM U23 - Linjeløb 21
24/05 - 26/05 A Travers les Hauts de France
Ungdomstrøje 36
Klassement 64
24/05 #1: Gavrelle › Épinoy 30
25/05 #2: Seclin › Bonningues-lès-Calais 92
26/05 #3: Petite-Forêt › Pecquencourt 50
17/05 - 19/05 Tour d'Eure-et-Loir
Ungdomstrøje 22
Klassement 63
17/05 #1: Dreux › Châteaudun 100
18/05 #2: Maintenon › Authon-du-Perche 2
19/05 #3: Châteauneuf-en-Thymerais › Chartres 23
04/05 GP Himmerland Rundt DNF
27/04 Grand Prix Herning 45
20/04 Liège - Bastogne - Liège U23 DNF
22/03 Youngster Coast Challenge 3

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 15
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
26/08 Ronde van Midden Nederland 80
25/08 Omloop Mandel-Leie-Schelde Meulebeke 40
01/07 DM - Linjeløb DNS
16/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 72
10/06 DM U23 - Linjeløb 12
12/05 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2018 DNF
06/05 Ringerike GP DNF
05/05 Sundvolden GP DNF
01/05 Eschborn-Frankfurt U23 DNF
28/04 GP Himmerland Rundt 6
14/04 ZLM tour 32
14/04 ZLM tour 32
31/03 - 02/04 Le Triptyque des Monts et Chateaux
Points-trøje 18
Klassement 78
31/03 #1: Pecq › Flobecq 90
01/04 #2: Tournai › Leuze-en-Hainaut 6
02/04 #3b: Chateau de Moulbaix › Beau Site (Saint-Sauveur) 81
02/04 #3a: Frasnes › Saint-Sauveur 104

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 8
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
25/06 DM - Linjeløb DNF
04/06 Memorial Philippe Van Coningsloo 38
14/05 DM U23 - Linjeløb 6
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 25
28/04 GP Himmerland Rundt DNF
17/04 Giro del Belvedere 114
02/04 GP Adria Mobil DNF
12/03 Paris-Troyes DNF

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
25/06 DM Junior mænd - Linjeløb 9
20/05 - 22/05 Int. Junioren Driedaagse van Axel
20/05 #1: Axel › Axel 11
21/05 #3: Sluiskil › Sluiskil 4
21/05 #2: Axel › Axel 76
22/05 #4: Velzeke › Velzeke DNF

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 1
22/05 - 24/05 Int. Junioren Driedaagse van Axel
22/05 #1: Sluiskil › Sluiskil DNF