Fyen Rundt - Tour of Funen 2024

26/05/2024
Middelfart - Middelfart (198,1 km.)

Danskere i Fyen Rundt - Tour of Funen 2024:

Rytter Hold #
Henrik Pedersen Uno-X Mobility Development Team 1
Alfred Grenaae Uno-X Mobility Development Team 2
Mads Landbo Uno-X Mobility Development Team 3
Niklas Larsen Uno-X Mobility 6
Mads Würtz Schmidt Israel - Premier Tech 11
Nicklas Amdi Pedersen TDT - Unibet Cycling Team 12
Rasmus Søjberg Pedersen Decathlon AG2R La Mondiale Development Team 13
Mathias Bregnhøj Sabgal / Anicolor 14
Julius Johansen Sabgal / Anicolor 15
Jaspar Lonsdale Denmark (NAT) 16
Kristian Egholm Lidl - Trek Future Racing 22
Patrick Frydkjær Lidl - Trek Future Racing 23
Martin Pedersen Lidl - Trek Future Racing 24
Morten Gadgaard Team Give Elementer 101
Vestergaard Jacob Christian Vejle Cykel Klub (CLUB) 102
Oliver Mortensen Vejle Cykel Klub (CLUB) 103
Mads Bak Bjerregaard Cykle Klubben Aarhus 104
Casper Kaysen Vejle Cykel Klub (CLUB) 105
Brockhoff Daniel Mathieu Vivier Vejle Cykel Klub (CLUB) 106
Gustav Wang Airtox - Carl Ras 152
Frederik Bjørn Sørensen Airtox - Carl Ras 153
Daniel Stampe Airtox - Carl Ras 154
Alexander Arnt Hansen Airtox - Carl Ras 155
Magnus Bak Klaris Airtox - Carl Ras 156
Tobias Aagaard Hansen BHS - PL Beton Bornholm 161
Asger Røjbek Sørensen BHS - PL Beton Bornholm (CT) 162
Martin Szokody BHS - PL Beton Bornholm 163
Mikkel Øritsland BHS - PL Beton Bornholm 164
Andreas Krogh Jensen BHS - PL Beton Bornholm (CT) 165
Jacob Maegaard Schebye BHS - PL Beton Bornholm 166
Conrad Haugsted Team ColoQuick (CT) 171
Aksel Skot-hansen Team ColoQuick 172
Tobias Svarre Team ColoQuick 173
Pelle Køster Mikkelsen Team ColoQuick 174
Nikolaj Mengel Team ColoQuick 175
Kevin Biehl Team ColoQuick 176
Jonas Nordal Jakobsen CeramicSpeed Herning CK Elite 181
Gustav Ferdinand Lau CeramicSpeed Herning CK Elite 182
Gustav Lorenzen CeramicSpeed Herning CK Elite (CLUB) 183
Hugo Bruun Van Deurs CeramicSpeed Herning CK Elite 184
Nicklas Fonnesbech CeramicSpeed Herning CK Elite 185
Oskar Rønn CeramicSpeed Herning CK Elite 186
RØrby Petersen Johannes Team Aalborg - Sparekassen Danmark (CLUB) 191
Jacob Madsen Team Aalborg - Sparekassen Danmark 192
Jonas Sørensen Team Aalborg - Sparekassen Danmark 193
Decker Thomas Koldkjær Team Aalborg - Sparekassen Danmark (CLUB) 194
Noah Wulff Team Aalborg - Sparekassen Danmark (CLUB) 195
Malte Hellerup Team Aalborg - Sparekassen Danmark 196
Andersen Oscar Aakvist Team CO:PLAY-Giant Store (CLUB) 201
Daniel Lond Team CO:PLAY-Giant Store 202
Benjamin Hertz Team CO:PLAY-Giant Store (CLUB) 203
Magnus Machholdt Team CO:PLAY-Giant Store (CLUB) 204
Lucas Toftemark Team CO:PLAY-Giant Store (CLUB) 205
Lasse Norman Leth Team CO:PLAY-Giant Store 206
Nicklas Rasmussen Team Give Steel - 2M Cycling 211
William Gudmann Team Give Steel - 2M Cycling (CLUB) 212
Marckus Njor Team Give Steel - 2M Cycling 213
Sebastian Andreasson Team Give Steel - 2M Cycling 214
Oskar Ulrik Winkler Team Give Steel - 2M Cycling 215
Kasper Jul Øhlenschlæger Team Give Steel - 2M Cycling 216
Mondrup Mads Søgaard Team Give Elementer (CLUB) 221
Asger Frederiksen Team Give Elementer (CLUB) 222
Karl Lindegaard Team Give Elementer (CLUB) 223
Emil Tønnesen Team Give Elementer 224
Magnus BÄchler Team Give Elementer (CLUB) 225
Lundtoft Lindbjerg Rasmus Team Give Elementer (CLUB) 226
Noah Borgen Morell Team IBT - Tripeak (CLUB) 233
Peter Asbjørn Hansen Team IBT - Tripeak 236
Sebastian Juul Team Odense (CLUB) 241
Arne Birkemose Team Odense (CLUB) 242
Robin Skivild Team Odense 243
Ian Millennium Team Odense (CLUB) 244
Petersen Frederik Winther Hulbæk Team Odense (CLUB) 245
Halfeld Lucas Kureishi Team Odense (CLUB) 246
Andreassen Bjørn Borreby Adventure Cycling UNITY (CLUB) 251
Lundberg Dichmann Tobias Adventure Cycling UNITY (CLUB) 252
Casper Ingerslev Adventure Cycling UNITY (CLUB) 253
Karl-erik Rosendahl Adventure Cycling UNITY (CLUB) 254
Lundgaard Torben Benner Adventure Cycling UNITY (CLUB) 255
Asgaard Elias Johan Adventure Cycling UNITY (CLUB) 256
Jonas Lindberg WILLING ABLE Racing (CLUB) 261
Rasmussen Niels Bech WILLING ABLE Racing (CLUB) 262
Erik Aagaard WILLING ABLE Racing (CLUB) 263
Mathias SÆlgen WILLING ABLE Racing (CLUB) 264
Mads Rahbek WILLING ABLE Racing 265
Mikkel Kastrup WILLING ABLE Racing 266


Denne liste er ikke endeligt bekræftet, og kan derfor ændre sig helt frem til løbsstarten.

Om 'Fyen Rundt - Tour of Funen'

Fyen Rundt - Tour of Funen er et endagesløb for herrer der køres d. 26/05. Løbet er 198 kilometer langt med start i Middelfart og mål i Middelfart.

Udvalgte profiler der deltager:

Mads Würtz Schmidt Denmark (NAT) # 11
Mathias BregnhØj Denmark (NAT) # 14
Jesper Rasch Parkhotel Valkenburg (CT) # 43
Rick Ottema Diftar Continental Cyclingteam (CT) # 62
Julius Johansen Denmark (NAT) # 15
Mads Rahbek WILLING ABLE Racing (CLUB) # 265
Magnus Bak Klaris Airtox - Carl Ras (CT) # 156
Niklas Larsen Uno-X Mobility Development Team (CT) # 6
Aden Paterson CT GIANT Store Assen - NWVG (CLUB) # 31
Pedersen Rasmus Søjberg Denmark (NAT) # 13
Marckus Njor Team Give Steel - 2M Cycling (CLUB) # 213
Simon Nagy Dukla Banska Bystrica (CT) # 95
Pedersen Nicklas Amdi Denmark (NAT) # 12
Nicklas Rasmussen Team Give Steel - 2M Cycling (CLUB) # 211
Mikkel Øritsland BHS - PL Beton Bornholm (CT) # 164
Se hele startlisten

FAQ:

Hvornår køres Fyen Rundt - Tour of Funen?

Cykelløbet Fyen Rundt - Tour of Funen køres den 26/05