Peter Asbjørn Hansen

Info om Peter Asbjørn Hansen:

Navn Peter Asbjørn Hansen
Født 14-04-2002 (22 år)
Nuværende hold Team IBT - Tripeak

Hold:

2024 Team IBT - Tripeak
2023 Team IBT - Tripeak
2022 Team Herning CK Elite
2021 Team Herning CK Elite
2020 Team Herning CK Junior
2019 Team Herning CK Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 0 0 2
2022 0 0 1
2019 0 0 1

Peter Asbjørn Hansen's løbskalender og resultater i 2024:

Peter Asbjørn Hansen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 7
14/03 - 17/03 Tour of Rhodes Powered by Rodos Palace
Ungdomstrøje 39
Klassement 78
14/03 #Prologue: Ialyssos › Ialyssos 89
15/03 #1: Rhodes › Maritsa 111
16/03 #2: Rhodes › Kalithies 86
17/03 #3: Rhodes › Kremasti 69
09/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization DNF
02/03 - 03/03 Visit South Aegean Islands
Ungdomstrøje 38
Klassement 71
02/03 #1: Rhodes › Koskinou 81
03/03 #2: Rhodes › Salakos 81

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 39
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
17/09 Grote Prijs Rik Van Looy DNF
03/09 National Championships Denmark MU - Road Race DNF
02/09 National Championships Denmark MU - ITT 22
25/08 - 25/08 Svanesunds 3-dagars
25/08 #1: Etape 30
26/08 #2: Etape 28
26/08 #3: Etape 9
18/08 - 20/08 Baltic Chain Tour
Ungdomstrøje 53
Klassement 94
18/08 #1: Tartu › Valga 85
19/08 #2: Sigulda › Sigulda 101
20/08 #3: Panevėžys › Panevėžys 92
13/08 Memoriał Jana Magiery DNF
12/08 Memorial Henryka Łasaka DNF
03/08 - 03/08 Randers Bike Week
03/08 #1: Sí¸nder Borup › Sí¸nder Borup 22
04/08 #2: Sí¸nder Borup › Sí¸nder Borup 67
05/08 #3: Sí¸nder Borup › Sí¸nder Borup 113
25/06 National Championships Denmark - Road Race DNF
22/06 National Championships Denmark - ITT 50
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen DNF
04/06 Memorial Philippe Van Coningsloo DNF
03/06 Nakskov CC - 11
21/05 CK Nordsjælland Linjeløb 45
18/05 Frederiksberg EL Løbet 50
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 111
13/05 Grand Prix Herning DNF
29/04 - 03/05 Carpathian Couriers Race in memory of Wacław Felczak
Klassement 66
29/04 #1: Budapest › Budapest 14
30/04 #2: Bí¡novce nad Bebravou › Bí¡novce nad Bebravou 32
01/05 #3: Starí¡ Ä½ubovňa › Starí¡ Ä½ubovňa 91
02/05 #4: Niedzica › Podegrodzie 86
03/05 #5: Iwonicz Zdrój › Rymanów Zdrój 34
22/04 Kinnekulleloppet - SweCup 1 3
16/04 Slagelseløbet 85
15/04 Næstved BC 14
10/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 29
09/04 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 68
06/04 Vitamin Well GP 42
02/04 Meldgaardløbet 35
17/03 - 19/03 International Tour of Rhodes
17/03 #1: Rhodes › Kalamonas OTL
11/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization 74
04/03 - 05/03 Visit South Aegean Islands
Ungdomstrøje 40
Klassement 84
04/03 #1: Rhodes › Koskinou 94
05/03 #2: Rhodes › Salakos 83

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
23/06 DM - Enkeltstart 31
19/06 DM U23 - Linjeløb DNF
18/06 DM U23 - Enkeltstart 9
21/05 Grand Prix Herning DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 4
17/10 DM U23 - Linjeløb DNF
16/10 DM U23 - Enkeltstart 17
28/08 GP Himmerland Rundt DNF
17/06 DM - Enkeltstart 46

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 2
03/10 DM Junior mænd - Enkeltstart 27
23/08 DM Junior mænd - Linjeløb DNF

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 12
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
28/07 La Route des Géants Saint-Omer/Ypres 61
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 33
09/05 - 12/05 Course de la Paix Juniors
Ungdomstrøje 18
Klassement 68
09/05 #1: Litoměřice › Litoměřice 61
10/05 #2a: Třebenice › Třebenice 58
10/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 76
11/05 #3: Teplice › Altenberg 82
12/05 #4: Terezí­n › Terezí­n 66
28/04 EPZ Omloop van Borsele 71
12/04 - 14/04 Internationale Cottbuser Junioren-Etappenfahrt
Ungdomstrøje 4
Klassement 11
12/04 #1: Drebkau › Drebkau 74
13/04 #2b: Cottbus › Cottbus 52
13/04 #2a: Drachhausen › Drachhausen 9
14/04 #3: Dissen › Dissen 53