Jacob Madsen

Info om Jacob Madsen:

Navn Jacob Madsen
Født 23-11-1989 (34 år)
Nuværende hold Team Aalborg - Sparekassen Danmark

Hold:

2024 Team Aalborg - Sparekassen Danmark
2023 Team Aalborg - Sparekassen Danmark
2022 Team Sparekassen Danmark Aalborg
2021 Team Bache - JS.dk
2020 AURA Energi - JS.dk
2019 AURA Energi - JS.dk
2018 AURA Energi - CK Aarhus
2017 AURA Energi - CK Aarhus
2016 ColoQuick CULT
2015 ColoQuick
2014 Team Designa Køkken - Knudsgaard
2013 Team Designa Køkken - Knudsgaard
2012 Team Designa Køkken - Knudsgaard
2011 Christina Watches-Onfone
2010 Team Stenca Trading - M1
2009 Team Reelight - Bikepro

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 1
2023 0 0 3

Jacob Madsen's løbskalender og resultater i 2024:

Jacob Madsen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 19
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
16/06 Bording Cup - Nysted 39
30/05 - 02/06 Tour of Malopolska
Klassement 104
30/05 #Prologue: Kraków › Kraków 140
31/05 #1: Koszyce › Myślenice (Góra Chełm) 121
01/06 #2: Wieliczka › Nowy Targ 78
02/06 #3: Jabłonka › Przehyba 108
26/05 Fyen Rundt - Tour of Funen DNF
25/05 Grand Prix Herning DNF
19/05 Hobro Løbet 51
18/05 Campione Pinse Cup - Horsens 24
05/05 Ringerike GP DNF
04/05 Sundvolden GP DNF
28/04 Fredericia CC 23
27/04 HCC Løbet 26
21/04 Visit Vejle Løbet 24
13/04 Agro-Top Løbet Skive 10
07/04 Meldgaardløbet 38
07/04 Meldgaardløbet 38
01/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 50
31/03 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 74

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 41
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
01/10 Holbæk 66
24/09 Fri Bike Shop Sønderborg 64
23/09 Tønder ACR løbet 48
16/09 CarPeople Løbet 31
10/09 Konggaard Løbet 51
18/08 - 20/08 Baltic Chain Tour
Klassement 14
18/08 #1: Tartu › Valga 16
19/08 #2: Sigulda › Sigulda 44
20/08 #3: Panevėžys › Panevėžys 80
13/08 Hobro Løbet 42
11/08 Spar Nord Fondens Gadeløb 20
03/08 - 03/08 Randers Bike Week
Klassement 24
03/08 #1: Sønder Borup › Sønder Borup 61
04/08 #2: Sønder Borup › Sønder Borup 33
05/08 #3: Sønder Borup › Sønder Borup 62
06/08 #4: Fussingø › Fussingø 26
30/07 Puchar MON 106
26/07 - 29/07 Dookoła Mazowsza
Klassement 77
26/07 #1: Teresin › Teresin 93
27/07 #2: Grodzisk Mazowiecki › Grodzisk Mazowiecki 138
28/07 #3: Płońsk › Płońsk 102
29/07 #4: Kozienice › Kozienice 63
25/07 Memoriał Andrzeja Trochanowskiego DNF
25/06 National Championships Denmark - Road Race 54
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 58
11/06 Visit Vejle Løbet 11
10/06 Agro-Top Løbet Skive 25
01/06 - 04/06 Tour of Malopolska
Klassement 76
01/06 #Prologue: Kraków › Kraków 109
02/06 #1: Koszyce › Myślenice 96
03/06 #2: Wieliczka › Nowy Targ 69
04/06 #3: Jablonka › Przehyba 86
28/05 Campione Pinse Cup - Herning 78
27/05 Campione Pinse Cup - Horsens 42
21/05 Fredericia CC 7
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 74
13/05 Grand Prix Herning DNF
07/05 Ringerike GP DNF
06/05 Sundvolden GP DNF
30/04 Kolding BC Løbet 4
23/04 Kriterium Frederikshøj 7
16/04 Slagelseløbet 70
10/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 18
09/04 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 102
02/04 Meldgaardløbet 17

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 16
04/09 Gylne Gutuer DNF
03/09 Lillehammer GP 79
31/07 Puchar MON 19
27/07 - 30/07 Dookoła Mazowsza
Klassement 91
27/07 #1: Teresin › Teresin 124
28/07 #2: Grodzisk Mazowiecki › Grodzisk Mazowiecki 133
29/07 #3: Płońsk › Płońsk 65
30/07 #4: Kozienice › Kozienice 104
26/07 Memoriał Andrzeja Trochanowskiego 94
26/06 DM - Linjeløb DNF
03/06 - 05/06 Tour of Malopolska
Klassement 84
03/06 #1: Wieliczka › Góra Chelm 86
04/06 #2: Niepolomice › Nowy Targ 86
05/06 #3: Jabłonka › Przehyba 78
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 94
21/05 Grand Prix Herning DNF
08/05 Ringerike GP 59
07/05 Sundvolden GP DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 5
29/08 Rent Liv Løbet Skive 44
28/08 GP Himmerland Rundt DNF
20/06 DM - Linjeløb DNF
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 30
29/05 Grand Prix Herning 31

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 1
23/08 DM - Linjeløb 77

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 14
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen 61
30/06 DM - Linjeløb DNF
27/06 DM - Enkeltstart 41
29/05 - 02/06 Flèche du Sud
29/05 #Prologue: Esch-sur-Alzette › Esch-sur-Alzette 107
30/05 #1: Rumelange › Rumelange 114
31/05 #2: Bourscheid › Bourscheid 90
01/06 #3: Mondorf › Roeser DNF
02/06 #4: Kayl › Esch-sur-Alzette DNF
10/05 - 12/05 CCC Tour - Grody Piastowskie
10/05 #1b: Głogów › Polkowice 98
10/05 #1a: Polkowice › Polkowice 72
11/05 #2: Złotoryja › Jawor 84
12/05 #3: Nowa Ruda › Dzierżoniów DNF
05/05 Skive-Løbet 93
27/04 Grand Prix Herning 53

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 16
04/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race DNF
25/07 - 28/07 Dookoła Mazowsza
Klassement 80
25/07 #Prologue: Warsaw › Warsaw 104
26/07 #1: Kozienice › Kozienice 83
27/07 #2: Grodzisk Mazowiecki › Grodzisk Mazowiecki 88
28/07 #3: Teresin › Teresin 81
01/07 DM - Linjeløb 63
14/06 - 17/06 Oberösterreichrundfahrt
Klassement 88
Klassement 88
14/06 #1: Linz › Pelmberg 83
15/06 #2: Pelmberg › Ried in Innkries 108
16/06 #3: Eferding › Ulrichsberg 78
17/06 #4: Traun › Ternberg 93
11/05 - 13/05 CCC Tour - Grody Piastowskie
Klassement 86
11/05 #2: Polkowice › Glogow 129
11/05 #1: Polkowice › Polkowice 109
12/05 #3: Pieszyce › Bielawa 86
13/05 #4: Zlotoryja › Jawor 82
29/04 Skive-Løbet 87
28/04 GP Himmerland Rundt DNF

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 14
12/09 - 16/09 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 86
12/09 #1: Frederiksberg › Kalundborg 107
14/09 #3: Otterup › Vejle 54
15/09 #4: Randers › Randers 100
16/09 #5: Ebeltoft › Aarhus 107
25/07 - 29/07 Dookoła Mazowsza
Klassement 118
25/07 #Prologue: Warsaw › Warsaw 122
26/07 #1: Teresin › Teresin 128
27/07 #2: Grodzisk Mazowiecki › Grodzisk Mazowiecki 129
28/07 #3: Odrzywol › Odrzywol 98
29/07 #4: Kozienice › Kozienice 113
25/06 DM - Linjeløb 49
11/06 GP Horsens Posten DNF
30/04 Skive-Løbet DNF
29/04 GP Viborg 38
28/04 GP Himmerland Rundt 64

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 5
26/06 DM - Linjeløb DNF
12/06 GP Horsens Posten DNF
11/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 94
07/05 Sundvolden GP DNF
30/04 GP Viborg DNF

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 11
29/08 - 30/08 Ronde van Midden-Nederland
29/08 #1: Leersum › Leersum 22
30/08 #2: Utrecht › Utrecht DNF
26/08 Druivenkoers - Overijse DNF
13/08 - 16/08 Czech Cycling Tour
13/08 #1: Unicov › Unicov 18
14/08 #2: Olomouc › Unicov DNF
28/06 DM - Linjeløb DNF
25/06 DM - Enkeltstart 44
14/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 65
01/05 GP Viborg 27
15/03 Energiewacht Dwars door Drenthe DNF
14/03 Albert Achterhes Pet Ronde van Drenthe DNF

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 9
03/06 - 07/06 Okolo Slovenska
Klassement 86
03/06 #1: Stropkov › Stropkov 62
04/06 #2: Stropkov › Liptovsky Hradok 103
05/06 #3: Liptovsky Hradok › Handlova 91
06/06 #4: Handlova › Levice 108
07/06 #5: Levice › Bratislava 95
11/05 Ringerike GP DNF
10/05 Hadeland GP 66
04/05 Destination Thy DNF
03/05 Himmerland Rundt \'Made in Aars\' DNF

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 11
20/06 DM - Enkeltstart 40
18/05 - 19/05 Paris-Arras Tour
Klassement 61
18/05 #1: Margny les Compiegne › Beaurains 113
19/05 #2: Arras › Arras 49
28/04 Destination Thy 58
26/04 Skive-Løbet 102
20/04 Grand Prix Herning 36
30/03 - 31/03 Boucle de l'Artois - Trophée Arras Leader
Klassement 75
30/03 #1: Saint Pol › Fruges 54
31/03 #2: Croisilles › Arras 93
31/03 #3: Parc d'Olhain › Mont Saint Eloi 70
17/03 Grand Prix de la Ville de Nogent-sur-Oise DNF
10/03 Paris-Troyes 107

Se resultater for 2012:


Antal Løbsdage 1
21/06 DM - Enkeltstart 44

Se resultater for 2011:


Antal Løbsdage 6
06/09 - 10/09 Giro di Padania
06/09 #1: Paesana › Laigueglia 174
07/09 #2: Loano › Vigevano 178
08/09 #3: Lonate Pozzolo › Salsomaggiore 171
09/09 #4: Noceto › San Valentino di Brentonica 164
10/09 #5: Rovereto › Montecchio Maggiore DNF
29/05 DM U23 - Linjeløb 28

Se resultater for 2010:


Antal Løbsdage 3
08/08 Sparkassen Giro Bochum DNF
30/05 DM U23 - Linjeløb 11
28/05 DM U23 - Enkeltstart 25