Marckus Njor

Info om Marckus Njor:

Navn Marckus Njor
Født 25-06-2001 (22 år)
Nuværende hold Team Give Steel - 2M Cycling
UCI rangliste 2728

Hold:

2024 Team Give Steel - 2M Cycling
2023 Team IBT - Tripeak
2022 Team IBT - BH Carl Ras
2021 Team IBT - BH Carl Ras
2020 Team IBT - Ridley Carl Ras - Sydkysten
2019 Team Bí¸rkop Cykler-Giant Ní¦stved/Slagelse Junior
2018 Uno-X Danish Junior Team

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 3
2023 1 0 8
2022 0 0 3
2021 0 0 2
2019 0 0 2
2018 0 0 2

Marckus Njor's løbskalender og resultater i 2024:

Marckus Njor har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 13
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
26/05 Fyen Rundt - Tour of Funen DNS
25/05 Grand Prix Herning 72
20/05 Principia Løbet Randers 12
19/05 Hobro Løbet 23
18/05 Campione Pinse Cup - Horsens 12
12/05 Vitamin Well GP 2
09/05 Frederiksberg EL Lí¸bet 3
05/05 Kolding BC Løbet 4
27/04 GP Lumsås 14
21/04 State Energy Race - Ordrup CC 48
14/04 Ní¦stved BC 31
31/03 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 68
30/03 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjí¸rring 65
29/03 Bording Cup - Vejen 63

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 45
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 1
17/09 Grote Prijs Rik Van Looy DNF
10/09 Konggaard Løbet 35
03/09 National Championships Denmark MU - Road Race 12
02/09 National Championships Denmark MU - ITT 10
25/08 - 25/08 Svanesunds 3-dagars
25/08 #1: Etape 27
26/08 #3: Etape 10
26/08 #2: Etape 5
21/08 Tour de Charlottenlund 47
18/08 - 20/08 Baltic Chain Tour
Ungdomstrøje 44
Klassement 80
18/08 #1: Tartu › Valga 98
19/08 #2: Sigulda › Sigulda 83
20/08 #3: Panevėžys › Panevėžys 109
13/08 Memoriał Jana Magiery DNF
12/08 Memorial Henryka Łasaka DNF
03/08 - 03/08 Randers Bike Week
Klassement 33
03/08 #1: Sí¸nder Borup › Sí¸nder Borup 31
04/08 #2: Sí¸nder Borup › Sí¸nder Borup 53
05/08 #3: Sí¸nder Borup › Sí¸nder Borup 43
06/08 #4: Fussingí¸ › Fussingí¸ 51
25/06 National Championships Denmark - Road Race 75
22/06 National Championships Denmark - ITT 38
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 40
11/06 Ordrup CC Linjeløb 13
10/06 Agro-Top Løbet Skive 1
04/06 Memorial Philippe Van Coningsloo 8
21/05 CK Nordsjælland Linjeløb 4
18/05 Frederiksberg EL Løbet 3
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 47
13/05 Grand Prix Herning DNF
29/04 - 03/05 Carpathian Couriers Race in memory of Wacław Felczak
Points-trøje 26
Klassement 31
Points-trøje 26
Klassement 31
29/04 #1: Budapest › Budapest 14
30/04 #2: Bí¡novce nad Bebravou › Bí¡novce nad Bebravou 8
01/05 #3: Starí¡ Ä½ubovňa › Starí¡ Ä½ubovňa 22
02/05 #4: Niedzica › Podegrodzie 69
03/05 #5: Iwonicz Zdrój › Rymanów Zdrój 41
22/04 Kinnekulleloppet - SweCup 1 12
16/04 Slagelseløbet 30
15/04 Næstved BC 15
10/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 10
09/04 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 64
08/04 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjørring 12
06/04 Vitamin Well GP 39
17/03 - 19/03 International Tour of Rhodes
Ungdomstrøje 19
Klassement 53
17/03 #1: Rhodes › Kalamonas 73
18/03 #2: Rhodes › Afandou 49
19/03 #3: Rhodes › Maritsa 59
11/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization 16
04/03 - 05/03 Visit South Aegean Islands
Ungdomstrøje 25
Klassement 61
04/03 #1: Rhodes › Koskinou 53
05/03 #2: Rhodes › Salakos 84

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 32
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
08/09 - 11/09 Okolo jižních Čech / Tour of South Bohemia
Ungdomstrøje 33
Points-trøje 29
Klassement 56
Ungdomstrøje 33
Points-trøje 29
Klassement 56
Ungdomstrøje 33
Points-trøje 29
Klassement 56
Ungdomstrøje 33
Points-trøje 29
Klassement 56
08/09 #1: Kaplice › Kaplice 65
08/09 #1: Kaplice › Kaplice 65
09/09 #2: Třeboň › Nová Bystřice 27
10/09 #3: Studená › Protivín 72
10/09 #3: Studená › Protivín 72
11/09 #4: České Velenice › Jindřichův Hradec 76
11/09 #4: České Velenice › Jindřichův Hradec 76
18/08 - 21/08 Baltic Chain Tour
Ungdomstrøje 53
Points-trøje 22
Klassement 83
18/08 #1: Panevėžys › Panevėžys 81
19/08 #2: Jelgava › Sigulda 81
20/08 #3: Tartu › Valga 81
21/08 #4: Kuremaa › Tallinn 82
06/08 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2022 DNF
27/07 - 30/07 Dookoła Mazowsza
Ungdomstrøje 25
Klassement 63
Ungdomstrøje 25
Klassement 63
27/07 #1: Teresin › Teresin 77
28/07 #2: Grodzisk Mazowiecki › Grodzisk Mazowiecki 98
29/07 #3: Płońsk › Płońsk 81
30/07 #4: Kozienice › Kozienice 88
26/07 Memoriał Andrzeja Trochanowskiego 115
26/06 DM - Linjeløb DNS
19/06 DM U23 - Linjeløb DNF
05/06 Memorial Philippe Van Coningsloo DNF
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 77
21/05 Grand Prix Herning 65
29/04 - 03/05 Carpathian Couriers Race in memory of Wacław Felczak
Ungdomstrøje 47
Points-trøje 22
Klassement 67
Ungdomstrøje 47
Points-trøje 22
Klassement 67
Ungdomstrøje 47
Points-trøje 22
Klassement 67
29/04 #Prologue: Budapest › Budapest 4
01/05 #1: Stará Ľubovňa › Stará Ľubovňa 79
02/05 #2: Piwniczna-Zdrój › Niedzica Zapora 70
03/05 #4: Vysoké Tatry › Vysoké Tatry 70
24/03 - 27/03 International Tour of Rhodes
Ungdomstrøje 35
Klassement 75
24/03 #Prologue: Ialyssos › Ialyssos 103
25/03 #1: Rhodes › Kalamonas 78
26/03 #2: Rhodes › Afantou 110
27/03 #3: Rhodes › Maritsa 87
20/03 International Rhodes Grand Prix 40
12/03 - 13/03 South Aegean Tour
Ungdomstrøje 4
Klassement 8
12/03 #1: Koskinou › Koskinou 7
13/03 #2: Rhodes › Salakos 19

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 8
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
17/10 DM U23 - Linjeløb 10
16/10 DM U23 - Enkeltstart 10
10/10 Paris - Tours Espoirs 95
29/08 Rent Liv Løbet Skive 71
28/08 GP Himmerland Rundt 38
20/06 DM - Linjeløb DNF
17/06 DM - Enkeltstart 37
29/05 Grand Prix Herning DNF

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 4
03/10 DM - Enkeltstart 33
13/09 DM U23 - Linjeløb 30
12/09 DM U23 - Enkeltstart 16
23/08 DM - Linjeløb DNF

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 18
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
25/08 Omloop der Vlaamse Gewesten 83
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 59
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 10
24/05 - 26/05 SPIE Internationale Juniorendriedaagse
Points-trøje 31
Klassement 19
24/05 #1: Axel › Axel 87
25/05 #3: Sluiskil › Sluiskil 76
25/05 #2: Axel › Axel 17
26/05 #4: Velzeke › Velzeke 28
28/04 EPZ Omloop van Borsele DNF
27/04 E3 BinckBank Classic - Junioren DNF
12/04 - 14/04 Internationale Cottbuser Junioren-Etappenfahrt
Klassement 10
12/04 #1: Drebkau › Drebkau 60
13/04 #2a: Drachhausen › Drachhausen 16
13/04 #2b: Cottbus › Cottbus 71
14/04 #3: Dissen › Dissen 64
31/03 Gent-Wevelgem/Grote Prijs A. Noyelle-Ieper DNF

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 15
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
02/09 La Philippe Gilbert juniors DNF
06/07 - 09/07 Sint-Martinusprijs Kontich
Ungdomstrøje 25
Klassement 58
06/07 #1: Waarloos › Waarloos 5
07/07 #2: Antwerp › Kontich 126
08/07 #3a: Kontich › Kontich 98
08/07 #3b: Kontich › Kontich 128
09/07 #4: Kontich › Kontich 111
28/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 50
12/05 - 13/05 Tour de Gironde International
Ungdomstrøje 17
Klassement 62
12/05 #1: Frontenac › Frontenac 73
12/05 #2: Frontenac › Cenon 79
13/05 #3: Origne › Villenave-d'Ornon 46
28/04 - 29/04 Tour des Portes du Pays d'Othe
Ungdomstrøje 57
Klassement 131
28/04 #1: Romilly-sur-Seine › Estissac 136
29/04 #2: Estissac › Estissac 9
29/04 #3: Estissac › Estissac 101
10/03 Danilith Nokere Koerse voor Juniores DNF
25/02 Kuurne-Brussel-Kuurne Juniors DNF

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 1
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 33