Niklas Eg

Info om Niklas Eg:

Navn Niklas Eg
Født 06-01-1995 (28 år)
Nuværende hold Uno-X Pro Cycling Team
UCI rangliste 1458

Hold:

2023 Uno-X Pro Cycling Team
2022 Uno-X Pro Cycling Team
2021 Trek - Segafredo
2020 Trek - Segafredo
2019 Trek - Segafredo
2018 Trek - Segafredo
2017 Team Virtu Cycling
2016 Team Trefor
2013 Blue Water Junior
2012 Blue Water Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 0 0 1
2022 0 0 2
2021 0 0 3
2019 0 0 3
2018 0 0 4
2017 0 0 16
2016 0 0 2
2012 1 1 5

Niklas Eg's løbskalender og resultater i 2023:

Niklas Eg har foreløbigt følgende løb på programmet i 2023:


Antal Løbsdage 28
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
25/06 National Championships Denmark - Road Race DNS
15/06 - 18/06 La Route d'Occitanie - La Dépíªche du Midi
15/06 #1: Narbonne › Gruissan 74
16/06 #2: Cazouls-lès-Béziers › Graulhet DNF
13/06 CIC - Mont Ventoux 42
24/05 - 28/05 Alpes Isère Tour
Points-trøje 21
Klassement 30
24/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 6
25/05 #2: Saint-André-le-Gaz › Four 26
26/05 #3: Saint-Exupéry › Colombier-Saugnieu 49
27/05 #4: Monsteroux-Milieu › Saint-Maurice-l'Exil 18
28/05 #5: Saint-Thibaud-de-Couz › Saint-Pierre-de-Chartreuse 55
20/03 - 26/03 Volta Ciclista a Catalunya
Points-trøje 29
Klassement 91
20/03 #1: Sant Feliu de Guí­xols › Sant Feliu de Guí­xols 126
21/03 #2: Mataró › Vallter 116
22/03 #3: Olost › La Molina (Alp) 130k 69
23/03 #4: Llí­via › Sabadell 19
24/03 #5: Tortosa › Lo Port 115
25/03 #6: Martorell › Molins de Rei 102
26/03 #7: Barcelona › Barcelona 98
26/02 Faun Drome Classic DNF
25/02 Faun-Ardèche Classic 98
11/02 - 15/02 Tour of Oman
Klassement 12
11/02 #1: Al Rustaq Fort › Muscat (Oman Convention & Exhibition Center) 37
12/02 #2: Muscat (Sultan Qaboos Sports Complex) › Qurayyat 14
13/02 #3: Al Khobar › Jabal Hatt 14
14/02 #4: Izki › Yitti Hills 20
15/02 #5: Samail › Jabal Al Akhdhar 12
10/02 Muscat Classic 13
01/02 - 05/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Klassement 61
01/02 #1: Orihuela › Altea 86
02/02 #2: Novelda › Alto de Pinos 101
03/02 #3: Bí©tera › Sagunto 42
04/02 #4: Burriana › Alto de la Cueva Santa 54
05/02 #5: Paterna › Valencia 46

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 35
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
11/10 - 18/10 PETRONAS Le Tour de Langkawi
Klassement 12
11/10 #1: Kuala Pilah › Kuala Lumpur 30
12/10 #2: Kuala Klawang › Raub 24
13/10 #3: Putrajaya › Genting Highlands 12
14/10 #4: Sabak Bernam › Meru Raya 35
15/10 #5: Kuala Kangsar › Kulim 55
16/10 #6: George Town › Alor Setar 34
17/10 #7: Kuah › Kuah 43
18/10 #8: Kuah › Kuah 35
27/09 - 02/10 CRO Race
Klassement 13
27/09 #1: Osijek › Ludbreg 99
28/09 #2: Otočac › Zadar 71
29/09 #3: Sinj › Primošten 67
30/09 #4: Biograd na Moru › Crikvenica 36
01/10 #5: Opatija › Labin 17
02/10 #6: Sveta Nedelja › Zagreb 28
13/09 - 17/09 Skoda Tour Luxembourg
Klassement 72
13/09 #1: Luxembourg › Luxembourg 153k 95
14/09 #2: Junglinster › Schifflange 92
15/09 #3: Rosport › Diekirch 73
16/09 #4: Remich › Remich 41
17/09 #5: Mersch › Luxembourg 79
26/06 DM - Linjeløb DNS
05/06 - 12/06 Critérium du Dauphiné
05/06 #1: La Voulte-sur-Rhône › Beauchastel DNF
11/05 - 15/05 Tour de Hongrie
Points-trøje 30
Klassement 6
11/05 #1: Csákvár › Székesfehérvár 44
12/05 #2: Karcag › Hajdúszoboszló 75
13/05 #3: Sárospatak › Nyíregyháza 33
14/05 #4: Kazincbarcika › Kazincbarcika 34
15/05 #5: Miskolc › Gyöngyös-Kékestető 7
18/04 - 22/04 Tour of the Alps
18/04 #1: Cles › Primiero/S. Martino di Castrozza 27
19/04 #2: Primiero/S. Martino di Castrozza › Lana 25
20/04 #3: Lana › Villabassa 12
21/04 #4: Villabassa › Kals am Grossglockner 12
22/04 #5: Lienz › Lienz DNF
12/04 Paris - Camembert 26
27/02 Drôme Classic 76
26/02 Faun-Ardèche Classic 63
10/02 - 15/02 Tour of Oman
10/02 #1: Al Rustaq Fort › Muscat 19
11/02 #2: Naseem Park › Suhar Corniche 27
12/02 #3: Sultan Qaboos University › Qurayyat DNS

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 48
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
09/10 Il Lombardia DNF
06/10 Milano - Torino 101
04/10 Coppa Bernocchi - GP BPM 36
28/09 - 01/10 Giro di Sicilia - Tour of Sicily
Points-trøje 25
Klassement 9
28/09 #1: Avola › Licata 113
29/09 #2: Selinunte › Mondello 30
30/09 #3: Termini Imerese › Caronia 10
01/10 #4: Sant'Agata di Militello › Mascali 12
19/09 Eschborn-Frankfurt 22
12/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 45
29/08 Bretagne Classic - Ouest-France 94
29/07 - 31/07 Tour de l'Ain
Klassement 44
29/07 #1: Parc des Oiseaux › Bourg-en-Bresse 22
30/07 #2: Lagnieu › Saint-Vulbas 39
31/07 #3: Izernore › Lélex Mont-Jura 51
20/06 DM - Linjeløb DNF
06/06 - 13/06 Tour de Suisse
Klassement 16
06/06 #1: Frauenfeld › Frauenfeld 113
07/06 #2: Neuhausen am Rheinfall › Lachen 42
08/06 #3: Lachen › Pfaffnau 34
09/06 #4: Sankt Urban › Gstaad 37
10/06 #5: Gstaad › Leukerbad 16
11/06 #6: Fiesch › Disentis Sedrun 28
12/06 #7: Disentis Sedrun › Andermatt 25
13/06 #8: Andermatt › Andermatt 24
27/04 - 02/05 Tour de Romandie
Klassement 76
27/04 #Prologue: Oron › Oron 62
28/04 #1: Aigle › Martigny 28
29/04 #2: La Neuveville › Saint-Imier 52
30/04 #3: Estavayer › Estavayer 105
01/05 #4: Sion › Thyon 2000 76
02/05 #5: Fribourg › Fribourg 37
25/04 Liège-Bastogne-Liège 113
21/04 La Flèche Wallonne 116
05/04 - 10/04 Itzulia Basque Country
Klassement 41
05/04 #1: Bilbao › Bilbao 98
06/04 #2: Zalla › Sestao 75
07/04 #3: Amurrio › Ermualde (Laudio) 58
08/04 #4: Vitoria-Gasteiz › Hondarribia 44
09/04 #5: Hondarribia › Ondarroa 63
10/04 #6: Ondarroa › Arrate (Eibar) 33
03/04 Gran Premio Miguel Indurain 66
23/03 - 27/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Klassement 65
23/03 #1a: Gatteo › Gatteo 38
23/03 #1b: Gatteo › Gatteo 10
24/03 #2: Riccione › Sogliano al Rubicone 103
25/03 #3: Riccione › Riccione 54
26/03 #4: San Marino › San Marino 63
27/03 #5: Forlì › Forlì 79
21/03 Per Sempre "Alfredo" 99
11/02 - 14/02 Tour de la Provence
Klassement 129
11/02 #1: Aubagne › Six-Fours-les-Plages 128
12/02 #2: Cassis › Manosque 120
13/02 #3: Istres › Mont Ventoux/Chalet Reynard 128
14/02 #4: Avignon › Salon-de-Provence 126

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 62
20/10 - 08/11 La Vuelta ciclista a España
Ungdomstrøje 17
Klassement 59
20/10 #1: Irún › Arrate 24
21/10 #2: Pamplona › Lekunberri 75
22/10 #3: Lodosa › La Laguna Negra de Vinuesa 18
23/10 #4: Garray › Ejea de los Caballeros 79
24/10 #5: Huesca › Sabiñanigo 52
25/10 #6: Biescas › Aramón Formigal 72
27/10 #7: Vitoria-Gasteiz › Villanueva de Valdegovia 86k 64
28/10 #8: Logroño › Alto de Moncalvillo 73
29/10 #9: Castrillo del Val › Aguilar de Campoo 78
30/10 #10: Castro Urdiales › Suances 88
31/10 #11: Villaviciosa › Alto de la Farrapona 95k 59
01/11 #12: Pola de Laviana › Alto de l'Angliru 27
03/11 #13: Muros › Mirador de Ézaro 48
04/11 #14: Lugo › Ourense 43
05/11 #15: Mos › Puebla de Sanabria 123
06/11 #16: Salamanca › Ciudad Rodrigo 70
07/11 #17: Sequeros › Alto de la Covatilla 130
08/11 #18: Hipódromo de la Zarzuela › Madrid 66
27/09 VM - Linjeløb DNF
29/08 - 20/09 Tour de France
Ungdomstrøje 7
Klassement 51
29/08 #1: Nice › Nice 149
30/08 #2: Nice › Nice 65
31/08 #3: Nice › Sisteron 80
01/09 #4: Sisteron › Orcières-Merlette 58
02/09 #5: Gap › Privas 149
03/09 #6: Le Teil › Mont Aigoual 70
04/09 #7: Millau › Lavaur 121
05/09 #8: Cazères › Loudenvielle 52
06/09 #9: Pau › Laruns 78
08/09 #10: île d'Oléron (Le Château-d'Oléron) › Île de Ré (Saint-Martin-de-Ré) 91
09/09 #11: Châtelaillon-Plage › Poitiers 50
10/09 #12: Chauvigny › Sarran 49
11/09 #13: Châtel-Guyon › Pas de Peyrol (Le Puy Mary) 40
12/09 #14: Clermont-Ferrand › Lyon 90
13/09 #15: Lyon › Grand Colombier 51
15/09 #16: La Tour-du-Pin › Villard-de-Lans 52
16/09 #17: Grenoble › Méribel - Col de la Loze 42
17/09 #18: Méribel › La Roche-sur-Foron 40
18/09 #19: Bourg-en-Bresse › Champagnole 47
19/09 #20: Lure › La Planche des Belles Filles 76
20/09 #21: Mantes-la-Jolie › Paris 83
23/08 DM - Linjeløb 73
12/08 - 16/08 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 9
Klassement 51
12/08 #1: Clermont-Ferrand › Saint-Christo-en-Jarez 66
13/08 #2: Vienne › Col de Porte 38
14/08 #3: Corenc › Saint-Martin-de-Belleville 41
15/08 #4: Ugine › Megève 86
16/08 #5: Megève › Megève 64
06/08 Mont Ventoux Dénivelé Challenge 17
01/08 - 04/08 La Route d'Occitanie - La Dépêche du Midi
Ungdomstrøje 8
Klassement 21
01/08 #1: Saint-Affrique › Cazouls-lès-Béziers 16
02/08 #2: Carcassonne › Cap Découverte 48
03/08 #3: Saint-Gaudens › Col de Beyrède 26
04/08 #4: Lectoure › Rocamadour 22
23/02 - 29/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 4
Klassement 15
23/02 #1: The Pointe › Dubai Silicon Oasis 51
24/02 #2: Hatta › Hatta Dam 31
25/02 #3: Al Qudra Cycle Track › Jebel Hafeet 14
26/02 #4: Zabeel Park › Dubai City Walk 27
27/02 #5: Al Ain › Jebel Hafeet 20
13/02 - 16/02 Tour de La Provence
Ungdomstrøje 5
Klassement 13
13/02 #1: Châteaurenard › Saintes-Maries-de-la-Mer 66
14/02 #2: Aubagne › La Ciotat 35
15/02 #3: Istres › Mont Ventoux/Chalet Reynard 14
16/02 #4: Avignon › Aix-en-Provence 33
01/02 Pollença - Andratx 19
31/01 Trofeo Serra de Tramuntana 14

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 80
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
20/10 Japan Cup Cycle Road Race 18
12/10 Il Lombardia 78
09/10 Milano-Torino DNF
08/10 Tre Valli Varesine 59
05/10 Giro dell'Emilia 27
24/08 - 15/09 La Vuelta ciclista a España
Ungdomstrøje 12
Klassement 37
24/08 #1: Salinas de Torrevieja › Torrevieja 15
25/08 #2: Benidorm › Calpe 47
26/08 #3: Ibi. Ciudad del Juguete › Alicante 51
27/08 #4: Cullera › El Puig 131
28/08 #5: L’Eliana › Observatorio Astrofísico de Javalambre 22
29/08 #6: Mora de Rubielos › Ares del Maestrat 34
30/08 #7: Onda › Mas de la Costa 39
31/08 #8: Valls › Igualada 50
01/09 #9: Andorra la Vella › Cortals d’Encamp 38
03/09 #10: Jurançon › Pau 50
04/09 #11: Saint-Palais › Urdax-Dantxarinea 74
05/09 #12: Circuito de Navarra › Bilbao 43
06/09 #13: Bilbao › Los Machucos. Monumento Vaca Pasiega 28
07/09 #14: San Vicente de la Barquer › Oviedo 33
08/09 #15: Tineo › Santuario del Acebo 32
09/09 #16: Pravia › Alto de La Cubilla. Lena 49
11/09 #17: Aranda de Duero › Guadalajara 117
12/09 #18: Colmenar Viejo › Becerril de la Sierra 59
13/09 #19: Ávila › Toledo 49
14/09 #20: Arenas de San Pedro › Plataforma de Gredos 86
15/09 #21: Fuenlabrada › Madrid 88
12/08 - 18/08 The Larry H.Miller Tour of Utah
Points-trøje 13
Klassement 5
12/08 #Prologue: Snowbird Resort › Snowbird Resort 23
13/08 #1: North Logan City › North Logan City 24
14/08 #2: Brigham City › Powder Mountain Resort 3
15/08 #3: Antelope Island › North Salt Lake 3
16/08 #4: Salt Lake City › Salt Lake City 12
17/08 #5: Canyons Village › Canyons Village 19
18/08 #6: Park City › Park City 11
03/08 Clásica Ciclista San Sebastián 65
25/07 - 28/07 Adriatica Ionica Race / Sulle Rotte della Serenissima
Klassement 18
25/07 #1: Venezia (Favaro Veneto) › Grado 83
26/07 #2: Palmanova › Lago di Misurina/Tre Cime di Lavaredo 12
27/07 #3: Padola › Cormòns/Monte Quarin 36
28/07 #4: Cormòns › Trieste 50
30/06 DM - Linjeløb 42
09/06 - 16/06 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 12
Points-trøje 37
Klassement 60
09/06 #1: Aurillac › Jussac 108
10/06 #2: Mauriac › Craponne-sur-Arzon 128
11/06 #3: Le Puy-en-Velay › Riom 38
12/06 #4: Roanne › Roanne 68
13/06 #5: Boën-sur-Lignon › Voiron 61
14/06 #6: Saint-Vulbas › Saint-Michel-de-Maurienne 41
15/06 #7: Saint-Genix-les-Villages › Pipay 49
16/06 #8: Cluses › Champéry 45
12/05 - 18/05 Amgen Tour of California
Klassement 34
12/05 #1: Sacramento › Sacramento 78
13/05 #2: Rancho Cordova › South Lake Tahoe 49
14/05 #3: Stockton › Morgan Hill 44
15/05 #4: Raceway Laguna Seca › Morro Bay 89
16/05 #5: Pismo Beach › Ventura 57
17/05 #6: Ontario › Mount Baldy 32
18/05 #7: Santa Clarita › Pasadena 28
30/04 - 05/05 Tour de Romandie
Ungdomstrøje 4
Klassement 30
30/04 #Prologue: Neuchâtel › Neuchâtel 116
01/05 #1: Neuchâtel › La Chaux-de-Fonds 37
02/05 #2: Le Locle › Morges 44
03/05 #3: Romont › Romont 34
04/05 #4: Lucens › Torgon 31
05/05 #5: Genève › Genève 93
25/03 - 31/03 Volta Ciclista a Catalunya
Ungdomstrøje 19
Klassement 77
25/03 #1: Calella › Calella 130
26/03 #2: Mataró › Sant Feliu de Guixols 99
27/03 #3: Sant Feliu de Guixols › Vallter 2000 (Setcases) 69
28/03 #4: Llanars (Vall de Camprodon) › La Molina (Alp) 115
29/03 #5: Puigcerdà › Sant Cugat del Vallès 71
30/03 #6: Valls › Vila-seca 140
31/03 #7: Barcelona › Barcelona 53
24/02 - 02/03 UAE Tour
Ungdomstrøje 8
Klassement 27
24/02 #1: Al Hudayriat Island › Al Hudayriat Island 14
25/02 #2: Yas Island › Abu Dhabi Big Flag 89
26/02 #3: UAE University › Jebel Hafeet 34
27/02 #4: Palm Jumeirah › Hatta Dam 27
28/02 #5: Flag Island › Khor Fakkan 29
01/03 #6: Ajman › Jebel Jais 40
02/03 #7: Dubai Safari Park › City Walk 68
14/02 - 17/02 Tour de La Provence
Ungdomstrøje 6
Klassement 34
14/02 #1: Saintes-Maries-de-la-Mer › Saintes-Maries-de-la-Mer 82
15/02 #2: Istres › La Ciotat 57
16/02 #3: Aubagne › Le Castellet (Circuit Paul Ricard) 41
17/02 #4: Avignon › Aix-en-Provence 56
02/02 Trofeo de Tramuntana: Soller - Deia 52
01/02 Trofeo Andratx - Lloseta DNF

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 72
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
13/10 Il Lombardia DNF
10/10 Milano-Torino 30
06/10 Giro dell'Emilia 77
30/09 VM - Linjeløb DNF
15/09 Primus Classic 116
12/09 Grand Prix de Wallonie DNF
16/08 - 19/08 Colorado Classic
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 18
Klassement 15
16/08 #1: Vail › Vail 35
17/08 #2: Vail › Vail 17
18/08 #3: Denver › Denver 36
19/08 #4: Denver › Denver 29
06/08 - 12/08 The Larry H.Miller Tour of Utah
Klassement 33
06/08 #Prologue: St. George › St. George 58
07/08 #1: Cedar City › Cedar City 28
08/08 #2: Payson City › Payson City 60
09/08 #3: Antelope Island › Layton City 67
10/08 #4: Salt Lake City › Salt Lake City 45
11/08 #5: Canyons Village › Snowbird Ski and Summer 25
12/08 #6: Park City › Park City 20
01/07 DM - Linjeløb 57
17/06 GP Horsens Posten 52
16/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 78
07/06 GP du canton d'Argovie 44
04/05 - 27/05 Giro d'Italia
Ungdomstrøje 21
Klassement 93
04/05 #1: Jerusalem › Jerusalem 72
05/05 #2: Haifa › Tel Aviv 118
06/05 #3: Be'er Sheva › Eilat 85
08/05 #4: Catania › Caltagirone 171
09/05 #5: Agrigento › Santa Ninfa (Valle del Belice) 94
10/05 #6: Caltanissetta › Etna 63
11/05 #7: Pizzo › Praia a Mare 115
12/05 #8: Praia a Mare › Montevergine di Mercogliano 127
13/05 #9: Pesco Sannita › Gran Sasso d'Italia 87
15/05 #10: Penne › Gualdo Tadino 155
16/05 #11: Assisi › Osimo 111
17/05 #12: Osimo › Imola 115
18/05 #13: Ferrara › Nervesa della Battaglia 139
19/05 #14: San Vito al Tagliamento › Monte Zoncolan 44
20/05 #15: Tolmezzo › Sappada 95
22/05 #16: Trento › Rovereto 135
23/05 #17: Riva del Garda › Iseo 123
24/05 #18: Abbiategrasso › Prato Nevoso 33
25/05 #19: Venaria Reale › Bardonecchia (Jafferau) 63
26/05 #20: Susa › Cervinia 82
27/05 #21: Roma › Roma 105
17/04 - 22/04 Tour of Croatia
Points-trøje 15
Klassement 5
17/04 #1: Osijek › Koprivnica 69
18/04 #2: Karlovac › Zadar 37
19/04 #3: Trogir › PP Biokovo (Sv. Jure) 5
20/04 #4: Starigrad › Crikvenica 16
21/04 #5: Rabac › Poklon 6
22/04 #6: Samobor › Zagreb 18
19/03 - 25/03 Volta Ciclista a Catalunya
19/03 #1: Calella › Calella 92
20/03 #2: Mataró › Valls 62
21/03 #3: Sant Cugat › Camprodón 80
22/03 #4: Llanars › La Molina 128
23/03 #5: Llívia › Vielha Val d'Aran 67
24/03 #6: Pobla de Segur › Torrefarrera 112
25/03 #7: Barcelona › Barcelona DNF
21/02 - 25/02 Abu Dhabi Tour
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 33
Klassement 36
21/02 #1: Madinat Zaya › Adnoc School 59
22/02 #2: Yas Mall › Yas Beach 133
23/02 #3: Nation Towers › Big Flag 47
24/02 #4: Al Maryah Island › Al Maryah Island 46
25/02 #5: Qasr Al Muwaiji › Jebel Hafeet 7
31/01 - 04/02 Herald Sun Tour
Klassement 12
31/01 #Prologue: Melbourne › Melbourne 87
01/02 #1: Colac › Warrnambool 49
02/02 #2: Warrnambool › Ballarat 27
03/02 #3: Mitchelton Winery › Lake Mountain 13
04/02 #4: Kinglake › Kinglake 17
28/01 Cadel Evans Great Ocean Road Race 32
16/01 - 21/01 Santos Tour Down Under
Ungdomstrøje 10
Klassement 36
16/01 #1: Port Adelaide › Lyndoch 62
17/01 #2: Unley › Stirling 42
18/01 #3: Glenelg › Victor Harbor 61
19/01 #4: Norwood › Uraidla 48
20/01 #5: McLaren Vale › Willunga Hill 35
21/01 #6: Adelaide › Adelaide 64

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 48
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
12/09 - 16/09 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 19
Klassement 73
12/09 #1: Frederiksberg › Kalundborg 99
14/09 #3: Otterup › Vejle 70
15/09 #4: Randers › Randers 13
16/09 #5: Ebeltoft › Aarhus 27
18/08 - 27/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 20
Klassement 3
18/08 #1: Loudéac › Loudéac 46
19/08 #2: Inzinzac-Lochrist › Bignan 57
20/08 #3: Missilla › Châteaubriant 25
21/08 #4: Derval › Saumur 22
22/08 #5: Montreuil-Bellay › Amboise 51
23/08 #6: Montrichard › Saint-Amand-Montrond 51
25/08 #7: Saint-Gervais Mont-Blanc › Hauteluce-Les Saisies 5
26/08 #8: Albertville › Sainte-Foy-Tarentais 3
27/08 #9: Bourg-Saint-Maurice › Albiez-Montrond 8
29/07 - 31/07 Kreiz Breizh Elites
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 11
Klassement 2
29/07 #1: Calanhel › Plouray 92
30/07 #3: Carhaix › Carhaix 5
30/07 #2: Ploërdut › Callac 49
31/07 #4: Guinguamp › Rostrenen 6
12/07 - 16/07 Giro Ciclistico della Valle d'Aosta Mont Blanc
Points-trøje 8
Klassement 4
12/07 #Prologue: Saint Gervais Mont Blanc › Saint Nicolas de Veroce 7
13/07 #1: Quassolo › Quincinetto (Scalaro) 9
14/07 #2: Villeneuve › Introd (Les Combes) 11
15/07 #3: Valtournenche › Breuil Cervinia 3
16/07 #4: Aoste › Valgrisenche 16
25/06 DM - Linjeløb DNF
22/06 DM - Enkeltstart 12
11/06 GP Horsens Posten DNF
01/06 - 04/06 Grand Prix Priessnitz spa
Points-trøje 2
Klassement 2
01/06 #Prologue: Krnov › Krnov 55
02/06 #1: Jesenik › Rymarov 29
03/06 #2: Krnov › Dlouhe straáne 2
04/06 #3: Jesenik › Jesenik 10
24/05 - 28/05 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 18
Klassement 42
24/05 #1: Balestrand › Førde 41
25/05 #2: Gulen › Norheimsund 27
26/05 #3: Odda › Kopervik 35
27/05 #4: Stavanger › Sandnes 79
28/05 #5: Hinna Park › Stavanger 50
13/05 DM U23 - Enkeltstart 9
07/05 Ringerike GP 20
06/05 Sundvolden GP 6
15/04 Liège - Bastogne - Liège U23 21
07/04 - 09/04 Circuit des Ardennes International
Ungdomstrøje 12
Points-trøje 32
Klassement 43
07/04 #1: Acy-Romance › Acy-Romance 81
08/04 #2: Rochehaut › Rochehaut 31
09/04 #4: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 75
09/04 #3: Nouvion-sur-Meuse › Floing 48
01/04 Volta Limburg Classic DNF
09/03 - 12/03 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy
Klassement 12
09/03 #Prologue: Umag › Umag 102
10/03 #1: Porec › Labin 35
11/03 #2: Vrsar › Motovun 11
12/03 #3: Pazin › Umag 74
04/03 Trofej Porec - Porec Trophy 104

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 30
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
20/08 - 27/08 Tour de l'Avenir
Klassement 46
20/08 #1: Le-Puy-en-Velay › Veauche 53
21/08 #2: Montrond-les-Bains › Trévoux 36
22/08 #3: Bourg-en-Bresse › Autun 42
23/08 #4: Lugny › Lugny 82
24/08 #5: Scionzier › Les-Carroz-d'Arâches 25
25/08 #6: Saint-Gervais-Mont-Blanc › Tignes 30
26/08 #7: Val d'Isère › Valmeinier 106
27/08 #8: Saint-Michel-de-Maurienne › Saint-Sorlin-d'Arves 24
27/07 - 31/07 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 19
Klassement 79
27/07 #1: Herning › Esbjerg 88
28/07 #2: Rømø › Sønderborg 106
29/07 #3: Aabenraa › Vejle 40
30/07 #4: Nyborg › Nyborg 56
31/07 #5: Karrebæksminde › Frederiksberg 76
26/06 DM - Linjeløb 10
23/06 DM - Enkeltstart 16
12/06 GP Horsens Posten 41
28/05 DM U23 - Linjeløb 47
27/05 DM U23 - Enkeltstart 5
20/05 - 22/05 Paris-Arras Tour
Ungdomstrøje 29
Klassement 41
20/05 #1: Douchy-les-Mines › Biache-Saint-Vaast 30
21/05 #2: Barlin › Saint-Omer 23
22/05 #3: Gravelle › Arras 50
08/05 Ringerike GP DNF
07/05 Sundvolden GP 23
29/03 G.P. Palio del Recioto - 34th Memorial cav. Sante Carradori DNF
28/03 Giro del Belvedere 28
24/03 - 27/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Ungdomstrøje 8
Klassement 69
24/03 #1a: Gatteo › Gatteo 123
24/03 #1b: Gatteo a mare › Gatteo 39
25/03 #2: Riccione › Sogliano al Rubicone 114
26/03 #3: Calderara di Reno › Calderara di Reno 96
27/03 #4: Pavullo › Pavullo 56

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 1
25/06 DM - Enkeltstart 28

Se resultater for 2012:


Antal Løbsdage 21
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 1
23/09 VM Junior mænd - Linjeløb 74
06/09 - 09/09 Rothaus Regio-Tour International
Ungdomstrøje 1
Klassement 2
06/09 #1: Hartheim › Heitersheim 1
07/09 #2: Heitersheim › Neuenburg am Rhein 16
08/09 #3: Lutterbach › Soultz-Haut-Rhin 22
09/09 #4: Teningen › Teningen 14
30/08 - 02/09 Giro della Lunigiana
Klassement 63
30/08 #1: La Spezia › Brugnato 151
31/08 #2: Follo › Follo 50
01/09 #3: Fosdinovo › Fosdinovo 20
02/09 #4: Santo Stefano di Magra › Casano di Ortonovo 10
07/07 - 08/07 GP Général Patton
Klassement 11
07/07 #1: Ettelbruck › Troisvierges 36
08/07 #2: Wincrange › Wincrange 8
17/05 - 20/05 Trofeo Karlsberg
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 9
Klassement 18
17/05 #1: Großrosseln › Sankt Nikolaus 73
18/05 #2: Erfweiler-Ehlingen › Erfweiler-Ehlingen 63
19/05 #3b: Homburg › Homburg 81
19/05 #3a: Habkirchen › Reinheim 18
20/05 #4: Reinheim › Reinheim 40
03/05 - 06/05 Course de la Paix Juniors
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 3
Klassement 1
03/05 #1: Litomerice › Litomerice 24
04/05 #2b: Ceská Lípa › Roudnice nad Labem 96
04/05 #2a: Trebenice › Trebenice 2
05/05 #3: Teplice › Dippoldiswalde 2
06/05 #4: Terezin › Terezin 54