Mathias Larsen

Info om Mathias Larsen:

Navn Mathias Larsen
Nuværende hold Airtox - Carl Ras
UCI rangliste 1694

Hold:

2024 Airtox - Carl Ras
2023 Restaurant Suri - Carl Ras
2022 Restaurant Suri - Carl Ras
2021 Restaurant Suri - Carl Ras
2020 Kometa Xstra Cycling Team
2019 Team Waoo
2018 Team ColoQuick
2017 Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior
2016 Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 1 0 3
2023 0 0 11
2022 0 0 6
2021 1 0 1
2020 0 0 1
2017 0 0 3
2015 0 0 1

Mathias Larsen's løbskalender og resultater i 2024:

Mathias Larsen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 20
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 1
26/05 Tartu Rattaralli 80
24/05 - 25/05 Tour of Estonia
Klassement 21
24/05 #1: Tallinn › Tartu 29
25/05 #2: Tartu › Tartu 21
20/05 Ronde van Limburg DNF
19/05 Antwerp Port Epic / Sels Trophy 76
12/05 Vitamin Well GP 1
09/05 Circuit de Wallonie 62
05/05 Ringerike GP 71
04/05 Sundvolden GP DNF
28/04 Lotto Famenne Ardenne Classic DNF
13/04 Arno Wallaard Memorial 24
06/04 Hurtig Joakim Lí¸bet 2
31/03 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 6
30/03 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjí¸rring 11
29/03 Bording Cup - Vejen 9
20/03 - 24/03 Olympia's Tour
20/03 #1: Medemblik › Medemblik 95
21/03 #2: Baflo › Baflo 98
22/03 #3: Assen › Roden 74
23/03 #4: Gieten › Ruurlo 77
24/03 #5: Neede › Tiel DNF

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 45
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
23/09 Tønder ACR løbet 3
17/09 Grote Prijs Rik Van Looy DNF
03/09 Gylne Gutuer DNF
27/08 Ronde van de Achterhoek 4
21/08 Tour de Charlottenlund 5
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 121
Klassement 121
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 133
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 89
17/08 #3: Vejen › Vejle 117
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd 114
19/08 #5: Helsingør › Helsingør 80
11/08 Spar Nord Fondens Gadeløb 7
10/08 Hadsten Gadeløb 20
03/08 - 03/08 Randers Bike Week
Klassement 6
03/08 #1: Sønder Borup › Sønder Borup 23
04/08 #2: Sønder Borup › Sønder Borup 51
05/08 #3: Sønder Borup › Sønder Borup 40
06/08 #4: Fussingø › Fussingø 13
25/06 National Championships Denmark - Road Race 20
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 38
11/06 Ordrup CC Linjeløb 6
03/06 Nakskov CC - 16
02/06 Herning City Gadeløbet 2
26/05 - 27/05 Tour of Estonia
Points-trøje 3
Klassement 6
26/05 #1: Tallinn › Tartu 26
27/05 #2: Tartu › Tartu 2
20/05 Veenendaal-Veenendaal Classic 30
18/05 Circuit de Charleroi Wallonie 54
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 11
13/05 Grand Prix Herning DNF
07/05 Ringerike GP DNF
06/05 Sundvolden GP DNF
01/05 Ringenloppet - SweCup 2 34
23/04 ABC København 8
15/04 Arno Wallaard Memorial DSQ
15/04 Arno Wallaard Memorial DSQ
10/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 57
09/04 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 63
06/04 Vitamin Well GP 22
01/04 HurtigJoakimLøbet 5.0 19
22/03 - 26/03 Olympia's Tour
22/03 #1: TT Circuit Assen › TT Circuit Assen 25
23/03 #2: Assen › Assen 40
24/03 #3: Gieten › Ruurlo 41
25/03 #4: Neede › Tiel 93
26/03 #5: Beek › Beek DNF
11/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization 6
04/03 - 05/03 Visit South Aegean Islands
Klassement 32
04/03 #1: Rhodes › Koskinou 14
05/03 #2: Rhodes › Salakos 47

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 28
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
17/09 Grote Prijs Rik Van Looy DNF
04/09 Gylne Gutuer DNF
03/09 Lillehammer GP 82
28/08 Ronde van de Achterhoek 5
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 92
Klassement 92
16/08 #1: Allerød › Køge 52
17/08 #2: Assens › Assens 71
18/08 #3: Otterup › Herning 110
19/08 #4: Skive › Skive 82
20/08 #5: Give › Vejle 111
06/08 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2022 3
26/06 DM - Linjeløb 11
23/06 DM - Enkeltstart 21
03/06 - 05/06 Tour of Malopolska
Klassement 60
03/06 #1: Wieliczka › Góra Chelm 85
04/06 #2: Niepolomice › Nowy Targ 34
05/06 #3: Jabłonka › Przehyba 56
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 4
21/05 Grand Prix Herning 6
08/05 Ringerike GP 18
07/05 Sundvolden GP 39
16/04 Arno Wallaard Memorial 8
16/04 Arno Wallaard Memorial 8
21/03 - 27/03 Tour de Normandie
21/03 #1: Ouistreham › Vimoutiers 40
22/03 #2: Le Neubourg › Forges-les-Eaux 61
23/03 #3: Nonancourt › Elbeuf-sur-Seine 102
24/03 #4: Gacé › Argentan 111
25/03 #5: Les Monts d'Aunay › Bagnoles-de-l'Orne 101
26/03 #6: Carentan-les-Marais › Carentan-les-Marais 90
27/03 #7: Ducey-les-Chéris › Caen DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 18
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, klassementer 1
17/10 DM U23 - Linjeløb 19
16/10 DM U23 - Enkeltstart 4
24/09 VM U23 - Linjeløb 33
09/09 - 12/09 Okolo jižních Čech / Tour of South Bohemia
Ungdomstrøje 14
Points-trøje 17
Klassement 36
09/09 #1: Jindřichův Hradec › Jindřichův Hradec 13
10/09 #2: Třeboň › Nová Bystřice 12
11/09 #3: Protivín › Studená 67
12/09 #4: České Velenice › Jindřichův Hradec 11
29/08 Rent Liv Løbet Skive 12
28/08 GP Himmerland Rundt 1
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 16
Klassement 74
Ungdomstrøje 16
Klassement 74
10/08 #1: Struer › Esbjerg 37
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 46
12/08 #3: Tønder › Vejle 85
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 103
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 79
20/06 DM - Linjeløb 39
03/06 - 06/06 Tour of Malopolska
03/06 #Prologue: Cracow › Cracow 157
04/06 #1: Wieliczka › Myślenice Góra Chełm DNS
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 72
29/05 Grand Prix Herning 11

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 18
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
13/09 DM U23 - Linjeløb 7
29/08 - 02/09 Tour de Hongrie
29/08 #1: Esztergom › Esztergom 100
30/08 #2: Debrecen › Hajdúszoboszló 92
31/08 #3: Karcag › Nyíregyháza 53
01/09 #4: Sárospatak › Kazincbarcika 82
02/09 #5: Miskolc › Gyöngyös-Kékestető DNF
23/08 DM - Linjeløb 18
20/02 - 23/02 Tour of Antalya
Klassement 124
20/02 #1: Antalya › Antalya 63
21/02 #2: Kemer › Antalya 125
22/02 #3: Aspendos › Termessos 119
23/02 #4: Side › Antalya 26
16/02 Clasica de Almeria 23
05/02 - 09/02 Volta a la Comunitat Valenciana
05/02 #1: Castelló › Vila-Real 107
06/02 #2: Torrent › Cullera (Montaña) DNF
02/02 Trofeo Playa de Palma - Palma 78
30/01 Trofeo Felanitx, Ses Salines, Campos, Porreres 21
30/01 Trofeo Felanitx, Ses Salines, Campos, Porreres 21
30/01 Trofeo Felanitx, Ses Salines, Campos, Porreres 21

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 23
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen 13
30/06 DM - Linjeløb DNF
27/06 DM - Enkeltstart 46
23/06 DM U23 - Linjeløb 13
22/06 DM U23 - Enkeltstart 19
12/05 Ringerike GP DNF
11/05 Sundvolden GP DNF
05/05 Entre Brenne et Montmorillonnais 83
04/05 L'Etoile d'Or 72
17/04 - 21/04 Tour du Loir et Cher E Provost
17/04 #1: Blois › Vineuil 27
18/04 #2: Les Montils › Chailles 76
19/04 #3: Mer › Vendôme 92
20/04 #4: Angé › Angé DNF
14/03 - 17/03 Istarsko Proljeće - Istrian Spring Trophy
Klassement 115
14/03 #Prologue: Umag › Umag 58
15/03 #1: Poreč › Labin 146
16/03 #2: Vrsar › Oprtalj 129
17/03 #3: Pazin › Umag 105
09/03 Trofej Poreč - Poreč Trophy 130
06/03 Trofej Umag - Umag Trophy 81

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 17
01/07 DM - Linjeløb DNF
28/06 DM - Enkeltstart 22
16/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 29
10/06 DM U23 - Linjeløb 44
18/05 - 20/05 A Travers Les Hauts De France - Trophee Paris-Arras Tour
18/05 #1: Le Cateau-Cambrésis › Villers-lès-Cagnicourt 80
19/05 #2: Lens › Liévin DNF
12/05 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2018 DNF
06/05 Ringerike GP DNF
05/05 Sundvolden GP 49
01/05 Eschborn-Frankfurt U23 DNF
28/04 GP Himmerland Rundt DNF
14/04 ZLM tour 75
14/04 ZLM tour 75
31/03 - 02/04 Le Triptyque des Monts et Chateaux
31/03 #1: Pecq › Flobecq 102
01/04 #2: Tournai › Leuze-en-Hainaut 69
02/04 #3b: Chateau de Moulbaix › Beau Site (Saint-Sauveur) DNF
02/04 #3a: Frasnes › Saint-Sauveur 70

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 16
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
01/09 - 03/09 Grand Prix Rüebliland
01/09 #1: Schöftland › Schöftland 96
02/09 #3: Möhlin › Möhlin 33
02/09 #2: Möhlin › Möhlin 93
03/09 #4: Wohlen › Wohlen DNF
04/08 EM Junior mænd - Linjeløb 92
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 5
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 7
08/06 - 11/06 Trofeo Karlsberg
08/06 #1: Neunkirchen › Neunkirchen 117
09/06 #2: Blieskastel- › Ommersheim DNS
04/05 - 07/05 Course de la Paix Juniors
Klassement 86
04/05 #1: Litomerice › Litomerice 71
05/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 82
05/05 #2a: Trebenice › Trebenice 70
06/05 #3: Teplice › Altenberg 113
07/05 #4: Terezin › Terezin 73
09/04 Paris - Roubaix Juniors 3
02/04 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors 48
26/03 Gent-Wevelgem/Grote Prijs A. Noyelle-Ieper DNF

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 15
14/10 VM Junior mænd - Linjeløb DNF
05/08 - 07/08 Aubel - Thimister - La Gleize
05/08 #1: Aubel › Aubel 95
06/08 #2b: Thimister › Thimister 88
07/08 #3: La Gleize › La Gleize DNF
25/06 DM Junior mænd - Linjeløb 12
26/05 - 29/05 Tour du Pays de Vaud
26/05 #Prologue: Carrouge › Carrouge 65
27/05 #1: Bofflens › Apples 110
28/05 #2a: Ballaigues › Orbe 105
28/05 #2b: Orbe › Orbe 36
29/05 #3: Penthalaz › Vufflens-la-Ville OTL
21/05 - 22/05 Trophée Centre Morbihan
21/05 #1: Brandivy › Grand-Champ 35
22/05 #3: Cruguel › Locmine DNF
22/05 #2: Reguiny › Naizin 27
24/04 E3 Harelbeke - Junioren 46
10/04 Paris - Roubaix Juniors 19

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
25/06 National Championships Denmark MJ - ITT 10