Louis Bendixen

Info om Louis Bendixen:

Navn Louis Bendixen
Født 23-06-1995 (28 år)
Nuværende hold Uno-X Mobility
UCI rangliste 1475
Næste løb Heylen Vastgoed Heistse Pijl (01/06)

Hold:

2024 Uno-X Mobility
2023 Uno-X Pro Cycling Team
2022 Team Coop
2021 Team Coop
2020 Team Coop
2019 Team Coop
2018 Team Coop
2017 ColoQuick CULT
2016 ColoQuick CULT
2015 Team ABC

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 0 0 3
2022 2 1 5
2021 1 0 4
2020 0 0 2
2019 0 0 11
2018 0 0 1
2017 0 0 3
2016 0 0 2

Louis Bendixen's løbskalender og resultater i 2024:

Louis Bendixen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 17
12/06 Tour of Slovenia Kommende
01/06 Heylen Vastgoed Heistse Pijl Kommende
20/05 Ronde van Limburg 73
18/05 Veenendaal-Veenendaal 87
09/05 Circuit de Wallonie 74
05/05 Elfstedenronde Brugge 14
03/04 Scheldeprijs 129
27/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 82
22/03 E3 Saxo Classic DNF
20/03 Classic Brugge-De Panne 90
15/03 Bredene Koksijde Classic 62
13/03 Danilith Nokere Koerse 96
27/02 Le Samyn DNF
25/02 Kuurne - Brussel - Kuurne DNF
30/01 - 03/02 AlUla Tour
Klassement 91
30/01 #1: Al Manshiya Train Station › Al Manshiya Train Station 92
31/01 #2: AlUla Winter Park › Sharaan Nature Reserve 14
01/02 #3: AlUla International Airport › AlUla Camel Cup Track 123
02/02 #4: Hegra › Maraya 91
03/02 #5: AlUla Old Town › Skyviews of Harrat Uwayrid 74

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 55
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
04/10 Visit Friesland Elfstedenrace 60
03/10 Sparkassen Münsterland Giro DNF
26/09 - 01/10 CRO Race
Points-trøje 56
Klassement 44
26/09 #1: Primošten › Sinj 60
27/09 #2: Biograd na Moru › Novalja 87
28/09 #3: Otočac › Opatija 95
29/09 #4: Krk › Labin 47
30/09 #5: Crikvenica › Ozalj 53
01/10 #6: Samobor › Zagreb 76
20/09 Omloop van het Houtland 9
17/09 Ixina Gooikse Pijl p/b Lotto 106
15/09 Kampioenschap van Vlaanderen 113
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 86
Klassement 86
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 58
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 106
17/08 #3: Vejen › Vejle 69
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd 122
19/08 #5: Helsingør › Helsingør 53
22/07 - 26/07 Ethias-Tour de Wallonie
22/07 #1: Huy › Hamoir 84
23/07 #2: Saint-Ghislain › Walcourt 143k 111
24/07 #3: Thuin › Mont-Saint-Guibert 86
25/07 #4: Mons › Mons 81
26/07 #5: Banneux › Aubel DNF
25/06 National Championships Denmark - Road Race 49
10/06 Duracell Dwars door het Hageland DNF
04/06 Brussels Cycling Classic 79
25/05 - 28/05 Boucles de la Mayenne - Crédit Mutuel
Klassement 69
25/05 #1: Laval - Espace Mayenne › Laval - Espace Mayenne 52
25/05 #Prologue: Laval - Espace Mayenne › Laval - Espace Mayenne 52
26/05 #2: Saint-Mars-sur-Colmont › Lassay-les-Châteaux 37
26/05 #1: Saint-Mars-sur-Colmont › Lassay-les-Châteaux 37
27/05 #3: Saint-Berthevin › Meslay-du-Maine 104
27/05 #2: Saint-Berthevin › Meslay-du-Maine 104
28/05 #3: Montsûrs › Laval 96
01/05 Eschborn-Frankfurt 72
09/04 Paris-Roubaix 98
05/04 Scheldeprijs 133
02/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres DNF
29/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre 82
26/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields DNF
24/03 E3 Saxo Classic DNF
22/03 Classic Brugge-De Panne DNF
22/03 Classic Brugge-De Panne DNF
17/03 Bredene Koksijde Classic 85
15/03 Danilith Nokere Koerse 68
28/02 Le Samyn 60
26/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne DNF
11/02 - 15/02 Tour of Oman
Points-trøje 19
Klassement 69
11/02 #1: Al Rustaq Fort › Muscat (Oman Convention & Exhibition Center) 116
12/02 #2: Muscat (Sultan Qaboos Sports Complex) › Qurayyat 63
13/02 #3: Al Khobar › Jabal Hatt 99
14/02 #4: Izki › Yitti Hills 5
15/02 #5: Samail › Jabal Al Akhdhar 76
10/02 Muscat Classic 37
01/02 - 05/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Points-trøje 27
Klassement 63
01/02 #1: Orihuela › Altea 9
02/02 #2: Novelda › Alto de Pinos 62
03/02 #3: Bétera › Sagunto 77
04/02 #4: Burriana › Alto de la Cueva Santa 98k 84
05/02 #5: Paterna › Valencia 32

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 37
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 2
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 43
Klassement 77
Points-trøje 43
Klassement 77
16/08 #1: Allerød › Køge 48
17/08 #2: Assens › Assens 85
18/08 #3: Otterup › Herning 225k 78
19/08 #4: Skive › Skive 104
20/08 #5: Give › Vejle 105
11/08 - 14/08 Arctic Race of Norway
Klassement 83
11/08 #1: Mo i Rana › Mo i Rana 73
12/08 #2: Mosjøen › Brønnøysund 92
13/08 #3: Namsos › Skallstuggu 76
14/08 #4: Trondheim › Trondheim 90
26/06 DM - Linjeløb 5
09/06 - 12/06 Raiffeisen Oberösterreich Rundfahrt
Points-trøje 26
Klassement 60
09/06 #Prologue: Linz › Linz 8
10/06 #1: Wels › Ranshofen 15
11/06 #2: Eferding › Niederkappel 49
12/06 #3: St. Florian/Asten › Hutterer Hös 69
24/05 - 29/05 Tour of Norway
Points-trøje 49
Klassement 63
24/05 #1: Bergen › Voss 58
25/05 #2: Ulvik › Geilo 63
26/05 #3: Gol › Stavsro/Gaustatoppen 72
27/05 #4: Hovden › Kristiansand 82
28/05 #5: Flekkefjord › Sandnes 47
29/05 #6: Stavanger › Stavanger 115k 54
27/04 - 01/05 International Tour of Hellas
27/04 #1: Heraklion › Chania 13
28/04 #2: Marousi › Itea 67
29/04 #3: Delphi › Karditsa 15
30/04 #4: Karditsa › Larisa 15
01/05 #5: Kalabaka › Ioannina DNS
24/03 - 27/03 International Tour of Rhodes
Klassement 1
24/03 #Prologue: Ialyssos › Ialyssos 3
25/03 #1: Rhodes › Kalamonas 1
26/03 #2: Rhodes › Afantou 1
27/03 #3: Rhodes › Maritsa 4
20/03 International Rhodes Grand Prix 32
20/02 - 27/02 Tour du Rwanda
Klassement 48
20/02 #Prologue: Kigali › Kigali 13
21/02 #2: Kigali › Rwamagana 7
22/02 #3: Kigali › Rubavu 60
23/02 #4: Kigali › Gicumbi 42
24/02 #5: Muhanga › Musanze 74
25/02 #6: Musanze › Kigali 43
26/02 #7: Kigali › Mont Kigali 44
27/02 #8: Kigali › Kigali 41

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 28
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, klassementer 1
03/10 Gylne Gutuer DNF
02/10 Lillehammer GP 43
23/09 Omloop van het Houtland Middelkerke-Lichtervelde 52
19/09 Gooikse Pijl 26
19/08 - 22/08 Tour of Norway
Points-trøje 29
Klassement 39
19/08 #1: Egersund › Sokndal (Kroheia) 34
20/08 #2: Sirdal (Tjørhomfjellet) › Sirdal (Fidjeland) 95
21/08 #3: Jørpeland › Jørpeland 46
22/08 #4: Hinna Park › Stavanger 11
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 36
Klassement 24
Points-trøje 36
Klassement 24
10/08 #1: Struer › Esbjerg 10
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 14
12/08 #3: Tønder › Vejle 49
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 25
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 21
31/07 Heylen Vastgoed Heistse Pijl 13
18/07 Puchar MON 1
14/07 - 17/07 Dookoła Mazowsza
Points-trøje 26
Klassement 11
14/07 #1: Teresin › Teresin 27
15/07 #2: Baboszewo › Baboszewo 17
16/07 #3: Grodzisk Mazowiecki › Grodzisk Mazowiecki 42
17/07 #4: Kozienice › Kozienice 11
20/06 DM - Linjeløb 27
17/06 DM - Enkeltstart 12
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 14
29/05 Grand Prix Herning DSQ
08/04 - 11/04 International Tour of Rhodes
Klassement 36
08/04 #Prologue: Rhodes › Rhodes 5
09/04 #1: Rhodes › Paradisi 7
10/04 #2: Rhodes › Maritsa 61
11/04 #3: Rhodes › Afando 51
04/04 International Rhodes GP Powered by Mitsis Hotels 4

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
03/10 DM - Enkeltstart 5
06/09 Gylne Gutuer 28
05/09 Lillehammer GP 18
04/09 Hafjell TT 7
23/08 DM - Linjeløb 23
08/03 Grote prijs Jean-Pierre Monseré 20

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 48
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
22/09 Gooikse Pijl 19
21/09 Primus Classic 82
08/09 Gylne Gutuer 19
07/09 Lillehammer GP 48
06/09 Hafjell TT 19
01/09 Grote Prijs Jef Scherens - Rondom Leuven 14
21/08 - 25/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 21
Klassement 51
Points-trøje 21
Klassement 51
21/08 #1: Silkeborg › Silkeborg 24
22/08 #2: Grindsted › Grindsted 53
23/08 #3: Holstebro › Vejle 68
24/08 #4: Korsør › Asnæs Indelukke 46
25/08 #5: Roskilde › Frederiksberg 6
15/08 - 18/08 Arctic Race of Norway
Ungdomstrøje 22
Points-trøje 19
Klassement 52
15/08 #1: Å › Leknes 101
16/08 #2: Henningsvær › Svolvær 5
17/08 #3: Sortland › Storheia Summit (Melbu) 48
18/08 #4: Lødingen › Narvik 48
02/08 - 05/08 Kreiz Breizh Elites
Klassement 68
02/08 #1: Ploumagoar › Ploumagoar 7
03/08 #2: Calanhel › Plouray 17
04/08 #3: Ploerdut › Carhaix 105
05/08 #4: Guingamp › Rostrenen 34
24/07 - 27/07 Dookoła Mazowsza
Klassement 4
24/07 #Prologue: Warsaw › Warsaw 10
25/07 #1: Teresin › Teresin 55
26/07 #2: Grodzisk Mazowiecki › Grodzisk Mazowiecki 81
27/07 #3: Kozienice › Kozienice 2
30/06 DM - Linjeløb 8
27/06 DM - Enkeltstart DNF
11/06 - 16/06 Tour de Hongrie
Points-trøje 3
Klassement 18
11/06 #Prologue: Siófok › Siófok 9
12/06 #1: Velence › Esztergom 4
13/06 #2: Balassagyarmat › Miskolc 2
14/06 #3b: Tiszafüred › Hajdúszoboszló 7
14/06 #3a: Kazincbarcika › Tiszafüred 18
15/06 #4: Karcag › Gyöngyös-Kékestető 23
16/06 #5: Kecskemét › Székesfehérvár 14
28/05 - 02/06 Tour of Norway
Klassement 83
28/05 #1: Stavanger › Egersund 25
29/05 #2: Kvinesdal › Mandal 44
30/05 #3: Lyngdal › Kristiansand 65
31/05 #4: Arendal › Sandefjord 72
01/06 #5: Skien › Drammen 97
02/06 #6: Gran › Hønefoss 88
17/05 - 19/05 Tour d'Eure-et-Loir
Klassement 73
17/05 #1: Dreux › Châteaudun 72
18/05 #2: Maintenon › Authon-du-Perche 78
19/05 #3: Châteauneuf-en-Thymerais › Chartres 87
12/05 Ringerike GP DNF
11/05 Sundvolden GP DNF
05/05 Skive-Løbet 71
04/05 GP Himmerland Rundt 64
25/03 - 31/03 Tour de Normandie
25/03 #1: Courseulles-sur-Mer › Le Neubourg 53
26/03 #2: Darnétal › Forges-les-Eaux 57
27/03 #3: Bourg-Achard › Elbeuf-sur-Seine 130
28/03 #4: Tilly-sur-Seulles › Argentan DNS

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 39
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
23/09 Gooikse Pijl DNF
19/09 Omloop van het Houtland Lichtervelde 22
15/09 Primus Classic 83
26/08 Ronde van Midden Nederland DNF
25/08 Omloop Mandel-Leie-Schelde Meulebeke 21
24/08 Great War Remembrance Race DNF
16/08 - 19/08 Arctic Race of Norway
Ungdomstrøje 21
Klassement 51
16/08 #1: Vadsø › Kirkenes 47
17/08 #2: Tana › Kjøllefjord 77
18/08 #3: Honningsvåg › Hammerfest 23
19/08 #4: Kvalsund › Alta 59
01/08 - 12/08 Volta a Portugal em Bicicleta Santander Totta
01/08 #Prologue: Setúbal › Setúbal 3
02/08 #1: Alcácer do Sal › Albufeira 109
03/08 #2: Beja › Portalegre DNS
01/07 DM - Linjeløb 46
28/06 DM - Enkeltstart 15
17/06 GP Horsens Posten DNF
16/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 24
03/06 Memorial Philippe Van Coningsloo 74
02/06 Market Heistse Pijl DNF
16/05 - 20/05 Tour of Norway
16/05 #1: Svelvik › Horten 102
17/05 #2: Hønefoss › Asker 66
18/05 #3: Moss › Sarpsborg 78
19/05 #4: Kongsvinger › Brumunddal 83
20/05 #5: Moelv › Lillehammer DNF
12/05 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2018 13
06/05 Ringerike GP 36
29/04 Skive-Løbet 27
28/04 GP Himmerland Rundt DNF
31/03 Volta Limburg Classic DNF
31/03 Volta Limburg Classic DNF
31/03 Volta Limburg Classic DNF
19/03 - 25/03 Tour de Normandie
Ungdomstrøje 52
Points-trøje 36
Klassement 80
19/03 #1: Saint-Pierre-en-Auge › Le Neubourg 117
20/03 #2: Evreux › Forges-les-Eaux 88
21/03 #3: Yvetot › Elbeuf-sur-Seine 130
22/03 #4: Evrecy › Argentan 71
23/03 #5: Villers-Bocage › Bagnoles-de-l'Orne 93
24/03 #6: Granville › La Haye 42
25/03 #7: La Haye › Caen 92
03/03 Trofej Porec - Porec Trophy 108
28/02 Trofej Umag - Umag Trophy 62

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 17
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
12/09 - 16/09 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
12/09 #1: Frederiksberg › Kalundborg 46
14/09 #3: Otterup › Vejle DNF
26/08 - 27/08 Ronde van Midden Nederland
Ungdomstrøje 64
Klassement 126
26/08 #1: Doorn › Doorn 2
27/08 #2: Utrecht › Utrecht 109
05/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 21
30/07 Rad am Ring 39
12/07 - 16/07 Giro Ciclistico della Valle d'Aosta Mont Blanc
12/07 #Prologue: Saint Gervais Mont Blanc › Saint Nicolas de Veroce 36
13/07 #1: Quassolo › Quincinetto (Scalaro) 99
14/07 #2: Villeneuve › Introd (Les Combes) 96
15/07 #3: Valtournenche › Breuil Cervinia DNF
25/06 DM - Linjeløb 26
22/06 DM - Enkeltstart 18
10/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 9
13/05 DM U23 - Enkeltstart 10
07/05 Ringerike GP 34
06/05 Sundvolden GP 27
29/04 GP Viborg 21

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 20
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
18/09 - 25/09 Tour of China II
Points-trøje 26
Klassement 68
18/09 #Prologue: Hubei Olympic Center › Hubei Olympic Center 24
19/09 #1: Yangxin › Yangxin 28
21/09 #2: Shaoshan › Shaoshan 101
22/09 #3: Liling › Liling 97
24/09 #4: Qingyuan › Qingyuan 67
25/09 #5: Zhuhai › Zhuhai 5
09/09 - 16/09 Tour of China I
Klassement 32
09/09 #1: Tianjin › Tianjin 13
10/09 #2: Weichang › Fengning 7
12/09 #3: Banan › Banan 15
13/09 #4: Bazhong › Pingchang 53
14/09 #5: Leshan › Leshan 31
16/09 #6: Xinzhou › Xinzhou 27
27/08 - 28/08 Ronde van Midden Nederland
Ungdomstrøje 25
Klassement 52
27/08 #1: Doorn › Leersum 15
28/08 #2: Utrecht › Utrecht 48
26/06 DM - Linjeløb 31
28/05 DM U23 - Linjeløb 51
27/05 DM U23 - Enkeltstart 13
08/05 Ringerike GP DNF
07/05 Sundvolden GP 67
01/05 Skive-Løbet 38

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 3
07/06 DM U23 - Linjeløb 25
05/06 DM U23 - Enkeltstart 11
18/04 Liège - Bastogne - Liège U23 DNF