Jakob Diemer Fuglsang

Billede af den danske cykelrytter Jakob Fuglsang

Info om Jakob Diemer Fuglsang:

Navn Jakob Diemer Fuglsang
Født 22-03-1985 (39 år)
Højde 181 cm
Vægt 65 kg
Nuværende hold Israel - Premier Tech
UCI rangliste 500
Næste løb Critérium du Dauphiné (02/06)

Hold:

2024 Israel - Premier Tech
2023 Israel - Premier Tech
2022 Israel - Premier Tech
2021 Astana - Premier Tech
2020 Astana Pro Team
2019 Astana Pro Team
2018 Astana Pro Team
2017 Astana Pro Team
2016 Astana Pro Team
2015 Astana Pro Team
2014 Astana Pro Team
2013 Astana Pro Team
2012 RadioShack - Nissan
2011 Leopard Trek
2010 Saxo Bank
2009 Saxo Bank
2008 Team Designa Kí¸kken
2007 Team Designa Kí¸kken
2006 Team Designa Kí¸kken

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 0 0 3
2022 1 0 12
2021 0 0 8
2020 3 1 17
2019 4 2 28
2018 1 0 20
2017 3 1 13
2016 1 0 12
2015 0 0 18
2014 0 0 8
2013 1 0 20
2012 2 3 12
2011 2 0 18
2010 1 1 11
2009 2 2 19
2008 0 1 9

Jakob Fuglsang's løbskalender og resultater i 2024:

Jakob Fuglsang har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 18
29/06 Tour de France Kommende
02/06 Critérium du Dauphiné Kommende
21/04 Liège-Bastogne-Liège 84
17/04 La Flèche Wallonne DNF
14/04 Amstel Gold Race 76
27/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 71
22/03 E3 Saxo Classic DNF
16/03 Milano-Sanremo 142
03/03 - 10/03 Paris - Nice
Klassement 49
03/03 #1: Les Mureaux › Les Mureaux 39
04/03 #2: Thoiry › Montargis 118
05/03 #3: Auxerre › Auxerre 20
06/03 #4: Chalon-sur-Saí´ne › Mont Brouilly 40
07/03 #5: Saint-Sauveur-de-Montagut › Sisteron 114
08/03 #6: Sisteron › La Colle-sur-Loup 94
09/03 #7: Nice › La Madone d'Utelle 81
10/03 #8: Nice › Nice 77
24/02 Faun-Ardèche Classic 33
17/02 - 18/02 Tour des Alpes-Maritimes
Klassement 47
17/02 #1: Levens › Antibes 34
18/02 #2: Villefranche-sur-Mer › Vence 53
16/02 Classic Var 26

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 34
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
15/10 Veneto Classic 26
11/10 Giro del Veneto 52
07/10 Il Lombardia 62
03/10 Tre Valli Varesine 73
30/09 Giro dell'Emilia 60
20/09 - 24/09 Å koda Tour Luxembourg
20/09 #1: Luxembourg › Luxembourg Kirchberg DNF
16/09 SUPER 8 Classic 5
13/09 Grand Prix de Wallonie 43
03/09 Bretagne Classic - Ouest-France 38
23/08 - 27/08 Deutschland Tour
Klassement 25
23/08 #Prologue: Sankt Wendel › Sankt Wendel 105
24/08 #1: Sankt Wendel › Merzig 40
25/08 #2: Kassel › Winterberg 28
26/08 #3: Arnsberg › Essen 43
27/08 #4: Hannover › Bremen 47
29/07 Donostia San Sebastian Klasikoa 19
26/07 - 27/07 Vuelta a Castilla y Leon
Points-trøje 24
Klassement 8
26/07 #1: Soria › Soria 10
27/07 #2: Coca › Segovia 16
11/06 - 18/06 Tour de Suisse
11/06 #1: Einsiedeln › Einsiedeln 97
12/06 #2: Beromí¼nster › Nottwil 66
13/06 #3: Tafers › Villars-sur-Ollon 45
14/06 #4: Monthey › Leukerbad 45
15/06 #5: Fiesch › La Punt 69
16/06 #6: Chur › Oberwil-Lieli NR
17/06 #7: Tí¼bach › Weinfelden 93
18/06 #8: St. Gallen › Abtwil DNS
30/05 Mercan'Tour Classic Alpes-Maritimes 19
10/05 - 14/05 Tour de Hongrie
Klassement 11
10/05 #1: Szentgotthí¡rd › Szentgotthí¡rd 59
11/05 #2: Zalaegerszeg › Keszthely 61
12/05 #3: Kaposví¡r › Pécs 11
13/05 #4: Martonví¡sí¡r › Dobogókő 20
14/05 #5: Budapest › Budapest NR
20/02 - 26/02 UAE Tour
20/02 #1: Al Dhafra Castle › Al Mirfa 49
21/02 #2: Khalifa Port › Khalifa Port 14
22/02 #3: Umbrella Beach Al Fujairah › Jebel Jais 44
23/02 #4: Al Shindagha › Dubai Harbour 98
24/02 #5: Al Marjan Island › Umm al Quwain DNS

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 59
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 1
08/10 Il Lombardia 71
01/10 Giro dell'Emilia DNF
29/09 Coppa Agostoni - Giro delle Brianze DNF
25/09 VM - Linjeløb 56
14/09 Grand Prix de Wallonie 117
11/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 28
09/09 Grand Prix Cycliste de Québec 50
28/08 Bretagne Classic - Ouest-France 117
01/07 - 24/07 Tour de France
01/07 #1: Copenhagen › Copenhagen 63
02/07 #2: Roskilde › Nyborg 102
03/07 #3: Vejle › Sønderborg 58
05/07 #4: Dunkerque › Calais 53
06/07 #5: Lille › Wallers-Arenberg 18
07/07 #6: Binche › Longwy 84k 22
08/07 #7: Tomblaine › La Super Planche des Belles Filles 46
09/07 #8: Dole › Lausanne 87
10/07 #9: Aigle › Châtel les portes du Soleil 122
12/07 #10: Morzine › Megève 78
13/07 #11: Albertville › Col du Granon 62
14/07 #12: Briançon › L'Alpe d'Huez 48
15/07 #13: Bourg d'Oisans › Saint-Etienne 81
16/07 #14: Saint-Etienne › Mende 151k 6
17/07 #15: Rodez › Carcassonne 140
19/07 #16: Carcassonne › Foix DNS
12/06 - 19/06 Tour de Suisse
Points-trøje 16
Klassement 3
12/06 #1: Küsnacht › Küsnacht 13
13/06 #2: Küsnacht › Aesch 41
14/06 #3: Aesch › Grenchen 25
15/06 #4: Grenchen › Brunnen 18
16/06 #5: Ambri › Novazzano 3
17/06 #6: Locarno › Moosalp 10
18/06 #7: Ambri › Malbun 7
19/06 #8: Vaduz › Vaduz 9
31/05 Mercan'Tour Classic Alpes-Maritimes 1
26/04 - 01/05 Tour de Romandie
Points-trøje 51
Klassement 29
26/04 #Prologue: Lausanne › Lausanne 82
27/04 #1: La Grande Beroche › Romont 15
28/04 #2: Échallens › Échallens 15
29/04 #3: Valbroye › Valbroye 46
30/04 #4: Aigle › Zinal (Val d'Anniviers) 26
01/05 #5: Aigle › Villars 60
24/04 Liège-Bastogne-Liège 13
20/04 La Flèche Wallonne 53
13/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne DNF
10/04 Amstel Gold Race 16
07/03 - 13/03 Tirreno-Adriatico
Klassement 41
07/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 40
08/03 #2: Camaiore › Sovicille 95
09/03 #3: Murlo › Terni 63
10/03 #4: Cascata delle Marmore › Bellante 41
11/03 #5: Sefro › Fermo 61
12/03 #6: Apecchio › Carpegna 54
13/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 115
05/03 Strade Bianche 36
24/02 - 27/02 Gran Camiño
Points-trøje 14
Klassement 10
Points-trøje 14
Klassement 10
24/02 #1: O Porriño › Vigo 76
25/02 #2: Bertamiráns › Mirador do Ézaro 5
26/02 #3: Maceda › Luintra 11
27/02 #4: Sarria › Sarria 12
02/02 - 06/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Points-trøje 17
Klassement 6
02/02 #1: Les Alqueries › Torralba del Pinar 8
03/02 #2: Bétera › Torrent 22
04/02 #3: Alicante › Antenas del Maigmó 6
05/02 #4: Orihuela › Torrevieja 60
06/02 #5: Paterna › Valencia 60

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 54
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
30/08 - 05/09 Benelux Tour
30/08 #1: Surhuisterveen › Dokkum DNF
24/07 OL Linjeløb 12
26/06 - 18/07 Tour de France
26/06 #1: Brest › Landerneau 21
27/06 #2: Perros-Guirec › Mûr-de-Bretagne Guerlédan 31
28/06 #3: Lorient › Pontivy 22
29/06 #4: Redon › Fougères 80
30/06 #5: Changé › Laval Espace Mayenne 29
01/07 #6: Tours › Châteauroux 61
02/07 #7: Vierzon › Le Creusot 38
03/07 #8: Oyonnax › Le Grand-Bornand 29
04/07 #9: Cluses › Tignes 90k 48
06/07 #10: Albertville › Valence 124
07/07 #11: Sorgues › Malaucène 37
08/07 #12: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Nîmes 70
09/07 #13: Nîmes › Carcassonne 98
10/07 #14: Carcassonne › Quillan 61
11/07 #15: Céret › Andorra la Vella 55
13/07 #16: El Pas de la Casa › Saint-Gaudens 70
14/07 #17: Muret › Saint-Lary-Soulan (Col du Portet) 45
15/07 #18: Pau › Luz Ardiden 73
16/07 #19: Mourenx › Libourne 41
17/07 #20: Libourne › Saint-Émilion 48
18/07 #21: Chatou › Paris Champs-Élysées DNS
20/06 DM - Linjeløb 36
06/06 - 13/06 Tour de Suisse
Points-trøje 14
Klassement 3
06/06 #1: Frauenfeld › Frauenfeld 58
07/06 #2: Neuhausen am Rheinfall › Lachen 9
08/06 #3: Lachen › Pfaffnau 20
09/06 #4: Sankt Urban › Gstaad 61
10/06 #5: Gstaad › Leukerbad 2
11/06 #6: Fiesch › Disentis Sedrun 32
12/06 #7: Disentis Sedrun › Andermatt 16
13/06 #8: Andermatt › Andermatt 9
25/04 Liège-Bastogne-Liège 12
21/04 La Flèche Wallonne 17
18/04 Amstel Gold Race 38
05/04 - 10/04 Itzulia Basque Country
Points-trøje 39
Klassement 15
05/04 #1: Bilbao › Bilbao 14
06/04 #2: Zalla › Sestao 20
07/04 #3: Amurrio › Ermualde (Laudio) 15
08/04 #4: Vitoria-Gasteiz › Hondarribia 30
09/04 #5: Hondarribia › Ondarroa 44
10/04 #6: Ondarroa › Arrate (Eibar) 17
10/03 - 16/03 Tirreno-Adriatico
Points-trøje 49
Klassement 21
10/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 108
11/03 #2: Camaiore › Chiusdino 20
12/03 #3: Monticiano › Gualdo Tadino 27
13/03 #4: Terni › Prati di Tivo 10
14/03 #5: Castellalto › Castelfidardo 56
15/03 #6: Castelraimondo › Lido di Fermo 60
16/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 57
06/03 Strade Bianche 9
28/02 Royal Bernard Drome Classic 36
27/02 Faun-Ardèche Classic 18
19/02 - 21/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
Points-trøje 12
Klassement 8
19/02 #1: Biot › Gourdon 12
20/02 #2: Fayence › Fayence 15
21/02 #3: Blausasc › Blausasc 6

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 43
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 18
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 3
03/10 - 25/10 Giro d'Italia
Points-trøje 30
Klassement 6
03/10 #1: Monreale › Palermo 100
04/10 #2: Alcamo › Agrigento 12
05/10 #3: Enna › Etna 5
06/10 #4: Catania › Villafranca Tirrena 29
07/10 #5: Mileto › Camigliatello Silano 9
08/10 #6: Castrovillari › Matera 14
09/10 #7: Matera › Brindisi 34
10/10 #8: Giovinazzo › Vieste 26
11/10 #9: San Salvo › Roccaraso 9
13/10 #10: Lanciano › Tortoreto 21
14/10 #11: Porto Sant'Elpidio › Rimini 25
15/10 #12: Cesenatico › Cesenatico 20
16/10 #13: Cervia › Monselice 7
17/10 #14: Conegliano › Valdobbiadene 29
18/10 #15: Base Aerea Rivolto › Piancavallo 9
20/10 #16: Udine › San Daniele del Friuli 33
21/10 #17: Bassano del Grappa › Madonna di Campiglio 19
22/10 #18: Pinzolo › Laghi di Cancano 4
23/10 #19: Abbiategrasso › Asti 28
24/10 #20: Alba › Sestriere 18
25/10 #21: Cernusco sul Naviglio › Milan 31
27/09 VM - Linjeløb 5
07/09 - 14/09 Tirreno-Adriatico
Points-trøje 48
Klassement 14
07/09 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 139
08/09 #2: Camaiore › Follonica 92
09/09 #3: Follonica › Saturnia 9
10/09 #4: Terni › Cascia 25
11/09 #5: Norcia › Sassotetto 14
12/09 #6: Castelfidardo › Senigallia 83
13/09 #7: Pieve Torina › Loreto 37
14/09 #8: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 24
18/08 Giro dell'Emilia 6
15/08 Il Lombardia 1
05/08 - 09/08 Tour de Pologne
Points-trøje 9
Klassement 2
05/08 #1: Stadion Śląski › Katowice 66
06/08 #2: Opole › Zabrze 73
07/08 #3: Wadowice › Bielsko-Biała 4
08/08 #4: Bukovina Resort › Bukowina Tatrzańska 2
09/08 #5: Zakopane › Kraków 78
01/08 Strade Bianche 5
19/02 - 23/02 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Points-trøje 1
Klassement 1
19/02 #1: Alhaurin de la Torre › Grazalema 1
20/02 #2: Sevilla › Iznajar 6
21/02 #3: Jáen › Ubeda 1
22/02 #4: Villanueva Mesia › Granada 2
23/02 #5: Mijas › Mijas 2

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 76
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 27
Antal sejre, klassementer 2
Antal top-10, klassementer 4
12/10 Il Lombardia 4
09/10 Milano-Torino 8
08/10 Tre Valli Varesine 19
06/10 Gran Premio Bruno Beghelli DNF
05/10 Giro dell'Emilia 8
29/09 VM - Linjeløb 12
24/08 - 15/09 La Vuelta ciclista a España
Points-trøje 45
Klassement 13
24/08 #1: Salinas de Torrevieja › Torrevieja 1
25/08 #2: Benidorm › Calpe 68
26/08 #3: Ibi. Ciudad del Juguete › Alicante 79
27/08 #4: Cullera › El Puig 87
28/08 #5: L’Eliana › Observatorio Astrofísico de Javalambre 49
29/08 #6: Mora de Rubielos › Ares del Maestrat 48
30/08 #7: Onda › Mas de la Costa 19
31/08 #8: Valls › Igualada 85
01/09 #9: Andorra la Vella › Cortals d’Encamp 19
03/09 #10: Jurançon › Pau 40
04/09 #11: Saint-Palais › Urdax-Dantxarinea 44
05/09 #12: Circuito de Navarra › Bilbao 39
06/09 #13: Bilbao › Los Machucos. Monumento Vaca Pasiega 20
07/09 #14: San Vicente de la Barquer › Oviedo 47
08/09 #15: Tineo › Santuario del Acebo 28
09/09 #16: Pravia › Alto de La Cubilla. Lena 1
11/09 #17: Aranda de Duero › Guadalajara 44
12/09 #18: Colmenar Viejo › Becerril de la Sierra 21
13/09 #19: Ávila › Toledo 52
14/09 #20: Arenas de San Pedro › Plataforma de Gredos 18
15/09 #21: Fuenlabrada › Madrid 128
06/07 - 28/07 Tour de France
06/07 #1: Brussels › Brussels 93
07/07 #2: Brussels › Brussels 10
08/07 #3: Binche › Épernay 14
09/07 #4: Reims › Nancy 39
10/07 #5: Saint-Dié-des-Vosges › Colmar 33
11/07 #6: Mulhouse › La Planche des Belles Filles 9
12/07 #7: Belfort › Chalon-sur-Saône 40
13/07 #8: Mâcon › Saint-Étienne 21
14/07 #9: Saint-Étienne › Brioude 59
15/07 #10: Saint-Flour › Albi 51
17/07 #11: Albi › Toulouse 21
18/07 #12: Toulouse › Bagnères-de-Bigorre 46
19/07 #13: Pau › Pau 12
20/07 #14: Tarbes › Col du Tourmalet 10
21/07 #15: Limoux › Foix 14
23/07 #16: Nîmes › Nîmes DNF
09/06 - 16/06 Critérium du Dauphiné
Points-trøje 6
Klassement 1
09/06 #1: Aurillac › Jussac 39
10/06 #2: Mauriac › Craponne-sur-Arzon 3
11/06 #3: Le Puy-en-Velay › Riom 52
12/06 #4: Roanne › Roanne 9
13/06 #5: Boën-sur-Lignon › Voiron 33
14/06 #6: Saint-Vulbas › Saint-Michel-de-Maurienne 6
15/06 #7: Saint-Genix-les-Villages › Pipay 2
16/06 #8: Cluses › Champéry 16
28/04 Liège-Bastogne-Liège 1
24/04 La Flèche Wallonne 2
21/04 Amstel Gold Race 3
08/04 - 13/04 Itzulia Basque Country
Points-trøje 5
Klassement 4
08/04 #1: Zumarraga › Zumarraga 16
09/04 #2: Zumarraga › Gorraiz 12
10/04 #3: Sarriguren › Estibaliz 57
11/04 #4: Vitoria-Gasteiz › Arrigorriaga 3
12/04 #5: Arrigorriaga › Arrate 4
13/04 #6: Eibar › Eibar 3
13/03 - 19/03 Tirreno-Adriatico
Points-trøje 5
Klassement 3
13/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 13
14/03 #2: Camaiore › Pomarance 9
15/03 #3: Pomarance › Foligno 34
16/03 #4: Foligno › Fossombrone 4
17/03 #5: Colli al Metauro › Recanati 1
18/03 #6: Matelica › Jesi 31
19/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 37
09/03 Strade Bianche 2
20/02 - 24/02 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Points-trøje 3
Klassement 1
20/02 #1: Sanlúcar de Barramed › Alcalá de los Gazules 2
21/02 #2: Sevilla › Torredonjimeno 19
22/02 #3: Mancha Real › La Guardia de Jaén 2
23/02 #4: Armilla › Granada 7
24/02 #5: Otura › Alhaurín de la Torre 17
17/02 Clasica de Almeria DNF
15/02 - 16/02 Vuelta Ciclista a la Región de Murcia Costa Cálida
Points-trøje 7
Klassement 6
Points-trøje 7
Klassement 6
Points-trøje 7
Klassement 6
15/02 #1: Yecla › San Javier 6
16/02 #2: Beniel › Murcia 8

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 69
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 17
Antal top-10, klassementer 1
13/10 Il Lombardia 20
10/10 Milano-Torino 8
06/10 Giro dell'Emilia 11
30/09 VM - Linjeløb 20
09/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 38
07/09 Grand Prix Cycliste de Québec 46
16/08 - 19/08 Arctic Race of Norway
Points-trøje 33
Klassement 23
16/08 #1: Vadsø › Kirkenes 20
17/08 #2: Tana › Kjøllefjord 9
18/08 #3: Honningsvåg › Hammerfest 55
19/08 #4: Kvalsund › Alta 48
07/07 - 29/07 Tour de France
Points-trøje 77
Klassement 12
07/07 #1: Noirmoutier-en-l'Île › Fontenay-le-Comte 9
08/07 #2: Mouilleron-Saint-Germain › La Roche-sur-Yon 25
09/07 #3: Cholet › Cholet 8
10/07 #4: La Baule › Sarzeau 52
11/07 #5: Lorient › Quimper 19
12/07 #6: Brest › Mûr de Bretagne 15
13/07 #7: Fougères › Chartres 37
14/07 #8: Dreux › Amiens Métropole 53
15/07 #9: Arras Citadelle › Roubaix 31
17/07 #10: Annecy › Le Grand-Bornand 14
18/07 #11: Albertville › La Rosière Espace San Bernardo 26
19/07 #12: Bourg-Saint-Maurice Les Arcs › Alpe d'Huez 8
20/07 #13: Bourg d'Oisans › Valence 49
21/07 #14: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Mende 40
22/07 #15: Millau › Carcassonne 43
24/07 #16: Carcassonne › Bagnères-de-Luchon 32
25/07 #17: Bagnères-de-Luchon › Col Du Portet 15
26/07 #18: Trie-sur-Baïse › Pau 45
27/07 #19: Lourdes › Laruns 20
28/07 #20: Saint-Pée-sur-Nivelle › Espelette 40
29/07 #21: Houilles › Paris 89
09/06 - 17/06 Tour de Suisse
Points-trøje 18
Klassement 2
09/06 #1: Frauenfeld › Frauenfeld 20
10/06 #2: Frauenfeld › Frauenfeld 45
11/06 #3: Oberstammheim › Gansingen 40
12/06 #4: Gansingen › Gstaad 64
13/06 #5: Gstaad › Leukerbad 13
14/06 #6: Fiesch › Gommiswald 13
15/06 #7: Eschenbach/Atzmännig › Arosa 2
16/06 #8: Bellinzona › Bellinzona 33
17/06 #9: Bellinzona › Bellinzona 8
24/04 - 29/04 Tour de Romandie
Points-trøje 7
Klassement 4
24/04 #Prologue: Fribourg › Fribourg 60
25/04 #1: Fribourg › Delémont 36
26/04 #2: Delémont › Yverdon-les-Bains 20
27/04 #3: Ollon › Villars 13
28/04 #4: Sion › Sion 1
29/04 #5: Mont-sur-Rolle › Genève 44
22/04 Liège - Bastogne - Liège 10
18/04 La Flèche Wallonne 16
15/04 Amstel Gold Race 8
04/03 - 11/03 Paris - Nice
Points-trøje 21
Klassement 14
04/03 #1: Chatou › Meudon 80
05/03 #2: Orsonville › Vierzon 51
06/03 #3: Bourges › Châtel-Guyon 56
07/03 #4: La Fouillouse › Saint-Étienne 17
08/03 #5: Salon-de-Provence › Sisteron 48
09/03 #6: Sisteron › Vence 21
10/03 #7: Nice › Valdeblore La Colmiane 9
11/03 #8: Nice › Nice 15
14/02 - 18/02 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Points-trøje 7
Klassement 4
14/02 #1: Mijas › Granada 56
15/02 #2: Otura › La Guardia de Jaén 5
16/02 #3: Mancha Real › Herrera 33
17/02 #4: Sevilla › Alcalá de los Gazules 3
18/02 #5: Barbate › Barbate 12
11/02 Clasica de Almeria 104
10/02 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia Costa Calida 6
31/01 - 04/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Klassement 3
31/01 #1: Oropesa El Mar › Peñiscola 51
01/02 #2: Bétera › Albuixech 3
02/02 #3: Benitatxell › Calpe 2
03/02 #4: Orihuela › Cocentaina 6
04/02 #5: Paterna › Valencia 38

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 68
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 14
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 3
19/10 - 24/10 Gree - Tour of Guangxi
Klassement 29
19/10 #1: Beihai › Beihai 67
20/10 #2: Qinzhou › Nanning 45
21/10 #3: Nanning › Nanning 95
22/10 #4: Nanning › Mashan Nongla Scenic Spot 30
23/10 #5: Liuzhou › Guilin 67
24/10 #6: Guilin › Guilin 71
07/10 Il Lombardia DNF
05/10 Milano-Torino 61
30/09 - 01/10 Tour of Almaty
Points-trøje 4
Klassement 3
30/09 #1: Almaty › Almaty 90
01/10 #2: Almaty › Almaty 1
10/09 Grand Prix Cycliste de Montréal DNF
08/09 Grand Prix Cycliste de Québec DNF
01/07 - 23/07 Tour de France
01/07 #1: Düsseldorf › Düsseldorf 70
02/07 #2: Düsseldorf › Liège 34
03/07 #3: Verviers › Longwy 7
04/07 #4: Mondorf-les-Bains › Vittel 25
05/07 #5: Vittel › La Planche des Belles Filles 16
06/07 #6: Vesoul › Troyes 26
07/07 #7: Troyes › Nuits-Saint-Georges 55
08/07 #8: Dole › Station des Rousses 25
09/07 #9: Nantua › Chambéry 6
11/07 #10: Périgueux › Bergerac 26
12/07 #11: Eymet › Pau 32
13/07 #12: Pau › Peyragudes 131
14/07 #13: Saint-Girons › Foix DNF
04/06 - 11/06 Critérium du Dauphiné
Points-trøje 4
Klassement 1
04/06 #1: Saint-Étienne › Saint-Étienne 26
05/06 #2: Saint-Chamond › Arlanc 38
06/06 #3: Le Chambon-sur-Lignon › Tullins 34
07/06 #4: La Tour-du-Pin › Bourgion-Jalieu 28
08/06 #5: La Tour-de-Salvagny › Mâcon 18
09/06 #6: Parc des Oiseaux - Villars-les-Dombes › La Motte-Servolex 1
10/06 #7: Aoste › Alpe d'Huez 7
11/06 #8: Albertville › Plateau de Solaison 1
23/04 Liège - Bastogne - Liège 15
19/04 La Flèche Wallonne 22
16/04 Amstel Gold Race 52
03/04 - 08/04 Vuelta al Pais Vasco
Klassement 63
Klassement 63
03/04 #1: Pamplona › Eguesibar-Sarriguren 55
04/04 #2: Pamplona › Eltziego 107
05/04 #3: Gasteiz › Donostia 57
06/04 #4: Donostia › Bilbao 111
07/04 #5: Bilbao › Arrate 64
08/04 #6: Eibar › Eibar 90
20/03 - 26/03 Volta Ciclista a Catalunya
Klassement 15
20/03 #1: Calella › Calella 36
21/03 #2: Banyoles › Banyoles 8
22/03 #3: Mataró › La Molina 23
23/03 #4: La Seu d'Urgell › Igualada 80
24/03 #5: Valls › Lo Port (Tortosa) 9
25/03 #6: Tortosa › Reus 30
26/03 #7: Barcelona › Barcelona 95
05/03 - 12/03 Paris - Nice
Points-trøje 20
Klassement 12
05/03 #1: Bois-d'Arcy › Bois-d'Arcy 79
06/03 #2: Rochefort-en-Yvelines › Amilly 45
07/03 #3: Chablis › Chalon-sur-Saône 133
08/03 #4: Beaujeu › Mont Brouilly 26
09/03 #5: Quincié-en-Beaujolais › Bourg-de-Péage 102
10/03 #6: Aubagne › Fayence 7
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole 6
12/03 #8: Nice › Nice 16
14/02 - 19/02 Tour of Oman
Points-trøje 10
Klassement 17
14/02 #1: Al Sawadi Beach › Naseem Park 23
15/02 #2: Nakhal › Al Bustan 3
16/02 #3: Sultan Qaboos University › Quriyat 5
17/02 #4: Yiti (Al Sifah) › Ministry of Tourism 32
18/02 #5: Samail › Jebel Akhdar (Green Mountain) 24
19/02 #6: The Wave › Muttrah Corniche 47
01/02 - 05/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Klassement 6
01/02 #1: Orihuela › Orihuela 6
02/02 #2: Alicante › Denia 26
03/02 #3: Canals › Riba-Roja de Túria 37
04/02 #4: Segorbe › Llucena 9
05/02 #5: Valencia › Valencia 77

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 78
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal top-10, klassementer 1
09/10 VM - TTT 9
01/10 Il Lombardia 20
28/09 Milano-Torino DNF
27/09 Tre Valli Varesine 74
24/09 Giro dell'Emilia DNF
11/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 27
09/09 Grand Prix Cycliste de Quebec 85
06/08 OL Linjeløb 2
02/07 - 24/07 Tour de France
Klassement 52
02/07 #1: Mont-Saint-Michel › Utah Beach Sainte-Marie-du-Mont 164
03/07 #2: Saint-Lô › Cherbourg 102
04/07 #3: Granville › Angers 177
05/07 #4: Saumur › Limoges 171
06/07 #5: Limoges › Le Lioran 92
07/07 #6: Arpajon-sur-Cère › Montauban 154
08/07 #7: l'Isle-Jourdain › Lac de Payolle 35
09/07 #8: Pau › Bagnères-de-Luchon 25
10/07 #9: Vielha val d'Aran › Andorra Arcalis 82
12/07 #10: Escaldes-Engordany › Revel 125
13/07 #11: Carcassonne › Montpellier 132
14/07 #12: Montpellier › Chalet-Reynard (Mont Ventoux) 69
15/07 #13: Bourg-Saint-Andeol › Le Caverne de Pont d'Arc 117
16/07 #14: Montélimar › Villars-les-Dombes Parc des Oiseaux 111
17/07 #15: Bourg-en-Bresse › Culoz 50
18/07 #16: Moirans-en-Montagne › Berne 45
20/07 #17: Berne › Finhaut-Emosson 46
21/07 #18: Sallanches › Megève 39
22/07 #19: Albertville › Saint-Gervais Mont Blanc 30
23/07 #20: Megève › Morzine 88
24/07 #21: Chantilly › Paris 128
06/05 - 29/05 Giro d'Italia
Points-trøje 42
Klassement 12
06/05 #1: Apeldoorn › Apeldoorn 29
07/05 #2: Arnhem › Nijmegen 67
08/05 #3: Nijmegen › Arnhem 46
10/05 #4: Catanzaro › Praia a Mare 19
11/05 #5: Praia a Mare › Benevento 34
12/05 #6: Ponte › Roccaraso (Aremogna) 2
13/05 #7: Sulmona › Foligno 32
14/05 #8: Foligno › Arezzo 19
15/05 #9: Radda in Chianti › Greve in Chianti 28
17/05 #10: Campi Bisenzio › Sestola 10
18/05 #11: Modena › Asolo 39
19/05 #12: Noale › Bibione 38
20/05 #13: Palmanova › Cividale del Friuli 11
21/05 #14: Alpago › Corvara (Alta Badia) 12
22/05 #15: Castelrotto › Alpe di Siusi 29
24/05 #16: Bressanone › Andalo 14
25/05 #17: Molveno › Cassano d'Adda 45
26/05 #18: Muggiò › Pinerolo 58
27/05 #19: Pinerolo › Risoul 20
28/05 #20: Guillestre › Sant'Anna di Vinadio 25
29/05 #21: Cuneo › Torino 88
24/04 Liège - Bastogne - Liège 68
19/04 - 22/04 Giro del Trentino
Klassement 3
19/04 #1: Riva › Torbole 1
20/04 #2: Arco › Anras 5
21/04 #3: Sillian › Mezzolombardo 4
22/04 #4: Malè › Cles 5
03/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres ME 25
29/03 - 31/03 Driedaagse De Panne-Koksijde
Klassement 84
29/03 #1: De Panne › Zottegem 96
30/03 #2: Zottegem › Koksijde 106
31/03 #3a: De Panne › De Panne 94
31/03 #3b: De Panne › De Panne 58
09/03 - 15/03 Tirreno-Adriatico
Klassement 13
09/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 6
10/03 #2: Camaiore › Pomarance 22
11/03 #3: Castelnuovo Val di Cecina › Montalto di Castro 91
12/03 #4: Montalto di Castro › Foligno 43
14/03 #6: Castelraimondo › Cepagatti 33
15/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 65
06/03 GP Industria & Artigianato 63
05/03 Strade Bianche 11
16/02 - 21/02 Tour of Oman
Points-trøje 9
Klassement 3
16/02 #1: Oman Exhibition Center › Al Bustan 15
17/02 #2: Omantel Head Office › Quriyat 7
18/02 #3: Al Sawadi Beach › Naseem Park 44
19/02 #4: Knowledge Oasis Muscat › Jabal Al Akhdhar (Green Mountain) 3
20/02 #5: Yiti (Al Sifah) › Ministry of Tourism 24
21/02 #6: The Wave Muscat › Matrah Corniche 17

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 61
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 16
20/09 VM - TTT 8
13/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 28
11/09 Grand Prix Cycliste de Québec 75
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
04/08 #1: Struer › Holstebro 31
05/08 #2: Ringkøbing › Aarhus 23
06/08 #3: Vejle › Vejle 85
07/08 #4: Slagelse › Frederiksværk DNF
01/08 Clasica Ciclista San Sebastian 11
04/07 - 26/07 Tour de France
Points-trøje 52
Klassement 23
04/07 #1: Utrecht › Utrecht 126
05/07 #2: Utrecht › Neeltje Jans 83
06/07 #3: Antwerpen › Huy 55
07/07 #4: Seraing › Cambrai 30
08/07 #5: Arras › Amiens 49
09/07 #6: Abbeville › Le Havre 173
10/07 #7: Livarot › Fougères 61
11/07 #8: Rennes › Mûr-de-bretagne 56
12/07 #9: Vannes › Plumelec 5
14/07 #10: Tarbes › La Pierre-Saint-Martin 13
15/07 #11: Pau › Cauterets 46
16/07 #12: Lannemezan › Plateau de Beille 2
17/07 #13: Muret › Rodez 160
18/07 #14: Rodez › Mende 69
19/07 #15: Mende › Valence 114
20/07 #16: Bourg-de-Péage › Gap 53
22/07 #17: Digne-Les-Bains › Pra-Loup 59
23/07 #18: Gap › Saint-Jean-de-Maurienne 5
24/07 #19: Saint-Jean-de-Maurienne › La Toussuire - Les Sybelles 84
25/07 #20: Modane › l'Alpe d'Huez 59
26/07 #21: Sèvres › Paris 31
28/06 DM - Linjeløb 8
25/06 DM - Enkeltstart 4
13/06 - 21/06 Tour de Suisse
13/06 #Prologue: Risch-Rotkreuz › Risch-Rotkreuz 32
14/06 #2: Risch-Rotkreuz › Risch-Rotkreuz 8
15/06 #3: Quinto › Olivone 7
16/06 #4: Flims › Schwarzenbach 13
17/06 #5: Unterterzen/Flumserberg › Sölden/Rettenbachgletscher 6
18/06 #6: Wil › Biel/Bienne 10
19/06 #7: Biel/Bienne › Düdingen 18
20/06 #8: Bern › Bern DNF
28/04 - 03/05 Tour de Romandie
Klassement 17
28/04 #1: Vallée de Joux › Juraparc 5
29/04 #2: Apples › Saint-Imier 37
30/04 #3: Moutier › Porrentruy 23
01/05 #4: La Neuveville › Fribourg 47
02/05 #5: Fribourg › Champex-Lac 21
03/05 #6: Lausanne › Lausanne 14
26/04 Liège - Bastogne - Liège 9
22/04 La Flèche Wallonne 8
19/04 Amstel Gold Race 17
08/03 - 15/03 Paris - Nice
Points-trøje 12
Klassement 7
08/03 #Prologue: Maurepas › Maurepas 55
09/03 #1: Saint-Rémy-lès-Chevreuse › Contres 60
10/03 #2: Zoo Parc de Beauval › Saint-Amand-Montrond 37
11/03 #3: Saint-Amand-Montrond › Saint-Pourcain-sur-Sioule 44
12/03 #4: Varennes-sur-Allier › Croix de Chaubouret 4
13/03 #5: Saint-Etienne › Rasteau 17
14/03 #6: Vence › Nice 4
15/03 #7: Nice › Col d'Eze 14
17/02 - 22/02 Tour of Oman
Points-trøje 39
Klassement 7
17/02 #1: Bayt Al Naman Castle › Al Wutayyah 36
18/02 #2: Al Hazm Castle › Al Bustan 18
19/02 #3: Al Mussanah Sports City › Al Mussanah Sports City 36
20/02 #4: Sultan Qaboos Grande Mosque › Jabal Al Akhdhar (Green Mountain) 10
22/02 #6: Oman Air › Muttrah Promenade 24

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 69
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
14/09 Grand Prix Cycliste de Montréal DNF
12/09 Grand Prix Cycliste de Québec 103
06/08 - 10/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
06/08 #1: Hobro › Mariager 30
07/08 #2: Skive › Aarhus 39
08/08 #3: Skanderborg › Vejle DNF
05/07 - 27/07 Tour de France
Points-trøje 56
Klassement 36
05/07 #1: Leeds › Harrogate 29
06/07 #2: York › Sheffield 12
07/07 #3: Cambridge › London 46
08/07 #4: Le Touquet Paris-Plage › Lille 23
09/07 #5: Ypres › Arenberg Porte du Hainaut 2
10/07 #6: Arras › Reims 15
11/07 #7: Epernay › Nancy 25
12/07 #8: Tomblaine › Gerardmer 29
13/07 #9: Gerardmer › Mulhouse 23
14/07 #10: Mulhouse › La Planche des Belles Filles 25
16/07 #11: Besançon › Oyonnax 17
17/07 #12: Bourg-en-Bresse › Saint-Etienne 30
18/07 #13: Saint-Etienne › Chamrousse 62
19/07 #14: Grenoble › Risoul 54
20/07 #15: Tallard › Nîmes 142
22/07 #16: Carcassonne › Bagneres-de-Luchon 72
23/07 #17: Saint-Gaudens › Saint-Lary-Soulan (Pla d'Adet) 82
24/07 #18: Pau › Hautacam 73
25/07 #19: Maubourguet val d'Adour › Bergerac 37
26/07 #20: Bergerac › Perigueux 125
27/07 #21: Evry › Paris 101
08/06 - 15/06 Critérium du Dauphiné
Klassement 10
08/06 #1: Lyon › Lyon 24
09/06 #2: Tarare › Pays d'Olliergues-Col du Béal 13
10/06 #3: Ambert › Le Teil 21
11/06 #4: Montélimar › Gap 41
12/06 #5: Sisteron › La Mure 15
13/06 #6: Grenoble › Poisy 22
14/06 #7: Ville-la-Grand › Finaut-Émosson 16
15/06 #8: Megève › Courchevel Le Praz 11
29/04 - 04/05 Tour de Romandie
Klassement 7
29/04 #Prologue: Ascona › Ascona 53
30/04 #1: Brigerbad › Sion 25
01/05 #2: Sion › Montreux 28
02/05 #3: Le Bouveret › Aigle 4
03/05 #4: Fribourg › Fribourg 28
04/05 #5: Neuchâtel › Neuchâtel 17
27/04 Liège - Bastogne - Liège 26
23/04 La Flèche Wallonne 19
20/04 Amstel Gold Race 29
24/03 - 30/03 Volta Ciclista a Catalunya
Klassement 11
24/03 #1: Calella › Calella 105
25/03 #2: Mataró › Girona 31
26/03 #3: Banyoles › La Molina (Alp) 16
27/03 #4: Alp › Vallter 2000-Setcases 12
28/03 #5: Llanars–Vall de Camprodon › Valls 30
29/03 #6: El Vendrell › Vilanova i la Geltrú 43
30/03 #7: Barcelona (Montjuïc) › Barcelona (Montjuïc) 11
09/03 - 16/03 Paris - Nice
Points-trøje 10
Klassement 5
09/03 #1: Mantes-La-Jolie › Mantes-La-Jolie 34
10/03 #2: Rambouillet › Saint-Georges-sur-Baulche 45
11/03 #3: Toucy › Circuit de Nevers Magny-Cours 56
12/03 #4: Nevers › Belleville 21
13/03 #5: Crêches-sur-Saône › Rive-de-Gier 3
14/03 #6: Saint-Saturnin Les-Avignon › Fayence 7
15/03 #7: Mougins › Biot 9
16/03 #8: Nice › Nice 17
19/02 - 23/02 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Klassement 46
19/02 #Prologue: Almeria › Almeria 16
20/02 #1: Vélez Málaga › Jaén 62
21/02 #2: La Guardia de Jaén › Cabra 44
22/02 #3: Sanlúcar La Mayor › Sevilla 57
23/02 #4: Ubrique › Fuengirola 94
12/02 Trofeo Platja de Muro 30
12/02 Trofeo Platja de Muro 30
11/02 Trofeo Serra de Tramuntana 64
10/02 Trofeo Ses Salines 123
10/02 Trofeo Ses Salines 123
10/02 Trofeo Ses Salines 123

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 83
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 18
Antal top-10, klassementer 1
13/10 Gran Premio Bruno Beghelli 33
12/10 Giro dell'Emilia DNF
29/09 VM - Linjeløb 21
22/09 VM - TTT 6
24/08 - 15/09 Vuelta a España
Points-trøje 94
Klassement 29
24/08 #1: Vilanova de Arousa › Sanxenxo 1
25/08 #2: Pontevedra › Baiona. Alto do Monte da Groba 68
26/08 #3: Vigo › Mirador de Lobeira / Vilagarcía de Arousa 105
27/08 #4: Lalín › Fisterra 92
28/08 #5: Sober › Lago de Sanabria 53
29/08 #6: Guijuelo › Cáceres 174
30/08 #7: Almendralejo › Mairena del Aljarafe 184
31/08 #8: Jerez de la Frontera › Estepona. Alto de Peñas Blancas 61
01/09 #9: Antequera › Valdepeñas de Jaén 74
02/09 #10: Torredelcampo › Güéjar Sierra. Alto de Hazallanas 28
04/09 #11: Tarazona › Tarazona 78
05/09 #12: Maella › Tarragona 78
06/09 #13: Valls › Castelldefels 67
07/09 #14: Bagà › Collada de la Gallina 19
08/09 #15: Andorra › Peyragudes 27
09/09 #16: Graus › Sallent de Gállego. Aramón Formigal 55
11/09 #17: Calahorra › Burgos 86
12/09 #18: Burgos › Peña Cabarga 48
13/09 #19: San Vicente de la Barquera › Alto del Naranco 55
14/09 #20: Avilés › Angliru 15
15/09 #21: Leganés › Madrid 116
27/07 Clasica Ciclista San Sebastian 37
29/06 - 21/07 Tour de France
Points-trøje 25
Klassement 7
29/06 #1: Porto-Vecchio › Bastia 42
30/06 #2: Bastia › Ajaccio 42
01/07 #3: Ajaccio › Calvi 40
02/07 #4: Nice › Nice 16
03/07 #5: Cagnes-sur-Mer › Marseille 49
04/07 #6: Aix-en-Provence › Montpellier 54
05/07 #7: Montpellier › Albi 46
06/07 #8: Castres › Ax-3 Domaines 17
07/07 #9: Saint Girons › Bagnéres de Bigorre 2
09/07 #10: Saint-Gildas-des-Bois › Saint-Malo 30
10/07 #11: Avranches › Mont-Saint-Michel 37
11/07 #12: Fougères › Tours 45
12/07 #13: Tours › Saint-Amand-Montrond 4
13/07 #14: Saint-Pourçain-sur-Sioule › Lyon 42
14/07 #15: Givors › Mont Ventoux 7
16/07 #16: Vaison-la-Romaine › Gap 38
17/07 #17: Embrun › Chorges 8
18/07 #18: Gap › Alpe d'Huez 10
19/07 #19: Le Bourg d'Oisans › Le Grand Bornand 20
20/07 #20: Annecy › Le Semnoz 17
21/07 #21: Château de Versailles › Paris 27
23/06 DM - Linjeløb 48
02/06 - 09/06 Critérium du Dauphiné
Points-trøje 5
Klassement 4
02/06 #1: Champéry › Champéry 7
03/06 #2: Châtel › Oyonnax 19
04/06 #3: Ambérieu-en-Bugey › Tarare 20
05/06 #4: Villars-les-Dombes › Parc des Oiseaux 25
06/06 #5: Grésy-sur-Aix › Valmorel 10
07/06 #6: La Léchère › Grenoble 33
08/06 #7: Pont-de-Claix › Superdévoluy 2
09/06 #8: Sisteron › Risoul 5
21/04 Liège - Bastogne - Liège 32
17/04 La Flèche Wallonne 69
14/04 Amstel Gold Race 17
01/04 - 06/04 Vuelta Ciclista al Pais Vasco
Points-trøje 17
Klassement 31
Points-trøje 17
Klassement 31
01/04 #1: Elgoibar › Elgoibar 5
02/04 #2: Elgoibar › Vitoria/Gasteiz 16
03/04 #3: Vitoria/Gasteiz › Trapagaran/La Lejana 17
04/04 #4: Trapagaran › Eibar/Arrate 22
05/04 #5: Eibar › Beasain 51
06/04 #6: Beasain › Beasain 37
18/03 - 24/03 Volta Ciclista a Catalunya
Klassement 11
18/03 #1: Calella › Calella 42
19/03 #2: Girona › Banyoles 20
20/03 #3: Vidreres › Vallter 2000 (Setcases) 13
21/03 #4: Llanars (Vall de Camprodon) › Port-Ainé (Pallars Sobirà - Rialp) 13
22/03 #5: Rialp (Pallars Sobirà) › Lleida 25
23/03 #6: Almacelles › Valls 9
24/03 #7: El Vendrell › Barcelona 10
03/03 - 10/03 Paris - Nice
03/03 #Prologue: Houilles › Houilles 83
04/03 #1: Saint-Germain-en-Laye › Nemours 56
05/03 #2: Vimory › Cérilly 40
06/03 #3: Châtel-Guyon › Brioude 37
07/03 #4: Brioude › Saint-Vallier DNF
24/02 Clasica de Almeria 77
23/02 Vuelta Ciclista a Murcia 8
17/02 - 20/02 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Points-trøje 9
Klassement 6
17/02 #Prologue: San Fernando › San Fernando 14
18/02 #1: San Fernando › Ubrique 9
19/02 #2: Trebujena (Cádiz) › Montilla (Córdoba) 6
20/02 #3: Lucena (Córdoba) › Rincón de la Victoria (Málaga) 9

Se resultater for 2012:


Antal Løbsdage 69
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 13
Antal sejre, klassementer 3
Antal top-10, klassementer 2
07/10 Paris - Tours 12
04/10 Paris-Bourges 33
27/09 - 30/09 Eurométropole Tour
27/09 #1: La Louvière › Menen 82
28/09 #2: Antoing › Poperinge DNF
23/09 VM - Linjeløb DNF
19/09 VM - Enkeltstart 37
15/09 GP Impanis - Van Petegem 110
12/09 Grand Prix de Wallonie 46
09/09 GP de Fourmies - La Voix du Nord 123
20/08 - 26/08 USA Pro Cycling Challenge
Points-trøje 10
Klassement 6
20/08 #1: Durango › Telluride 26
21/08 #2: Montrose › Crested Butte 17
22/08 #3: Gunnison › Aspen 3
23/08 #4: Aspen › Beaver Creek 15
24/08 #5: Breckenridge › Colorado Springs 34
25/08 #6: Golden › Boulder 14
26/08 #7: Denver › Denver 13
01/08 OL - Enkeltstart 15
28/07 OL Linjeløb 12
21/07 - 25/07 Tour de Wallonie
Klassement 35
21/07 #1: Tournai › Lessines 85
22/07 #2: Binche › Mettet 69
23/07 #3: Marche en Famenne › Beaufays 31
24/07 #4: Huy › Oreye 106
25/07 #5: Welkenraedt › Perwez 68
01/07 - 08/07 Int. Osterreich-Rundfahrt-Tour of Austria
Points-trøje 4
Klassement 1
01/07 #1: Innsbruck › Innsbruck 8
02/07 #2: Innsbruck › Kitzbüheler Horn 15
03/07 #3: Kitzbühel › Lienz 15
04/07 #4: Lienz › St. Johann/Alpendorf 1
05/07 #5: St. Johann/Alpendorf › Sonntagberg 16
06/07 #6: Waidhofen/Ybbs › Melk 18
07/07 #7: Podersdorf am Neusiedler See › Podersdorf am Neusiedler See 12
08/07 #8: Podersdorf am Neusiedler See › Wien 57
24/06 DM - Linjeløb 6
21/06 DM - Enkeltstart 1
09/06 - 17/06 Tour de Suisse
Points-trøje 32
Klassement 25
09/06 #Prologue: Lugano › Lugano 10
10/06 #1: Verbania › Verbier 16
11/06 #2: Martigny › Aarberg 24
12/06 #3: Aarberg › Trimbach 15
13/06 #4: Olten › Gansingen 64
14/06 #5: Wittnau › Bischofszell 14
15/06 #6: Gossau › Gossau 33
16/06 #7: Bischofszell › Arosa 10
17/06 #8: Näfels-Lintharena › Sörenberg 41
30/05 - 03/06 Skoda-Tour de Luxembourg
Points-trøje 8
Klassement 1
Points-trøje 8
Klassement 1
30/05 #Prologue: Luxembourg › Luxembourg 5
31/05 #1: Luxembourg › Hesperange 45
01/06 #2: Schifflange › Leudelange 18
02/06 #3: Eschweiler (Wiltz) › Differdange 2
03/06 #4: Mersch › Luxembourg 10
24/04 - 29/04 Tour de Romandie
24/04 #Prologue: Lausanne › Lausanne 74
25/04 #1: Morges › La Chaux-de-Fonds 111
26/04 #2: Montbéliard › Moutier 146
27/04 #3: La Neuveville › Charmey DNS
19/03 - 25/03 Volta Ciclista a Catalunya
19/03 #1: Calella › Calella 54
20/03 #2: Girona › Girona 14
21/03 #3: La Vall d'en Bas › Port Ainé 22
22/03 #4: Tremp › Ascó DNS
02/03 - 04/03 Driedaagse van West-Vlaanderen
Klassement 85
02/03 #Prologue: Middelkerke › Middelkerke 51
03/03 #1: Brugge › Bellegem 126
04/03 #2: Nieuwpoort › Ichtegem 83
29/02 GP Samyn 83
14/02 - 19/02 Tour of Oman
Points-trøje 33
Klassement 14
14/02 #1: Al Alam Palace › Wadi Al Huwqayn 19
15/02 #2: Sur › Wadi Dayqah Dam 8
16/02 #3: Al Awabi › Bank Muscat 28
17/02 #4: Bidbid › Al Wadi al Kabir 23
18/02 #5: Royal Opera House › Jabal Al Akhdar (Green Mountain) 15
19/02 #6: Al Khawd › Matrah Corniche 56
07/02 Trofeo Deià 4
07/02 Trofeo Deií  4
06/02 Trofeo Migjorn 112
06/02 Trofeo Migjorn 112
06/02 Trofeo Migjorn 112
05/02 Trofeo Palma de Mallorca 138

Se resultater for 2011:


Antal Løbsdage 113
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 18
Antal top-10, klassementer 2
15/10 Il Lombardia 39
13/10 Gran Piemonte DNF
09/10 Gran Premio Bruno Beghelli 25
08/10 Giro dell'Emilia 30
25/09 VM - Linjeløb 26
21/09 VM - Enkeltstart 10
20/08 - 11/09 Vuelta a España
Points-trøje 13
Klassement 10
20/08 #1: Benidorm › Benidorm 1
21/08 #2: La Nucía › Playas de Orihuela 19
22/08 #3: Petrer › Totana 16
23/08 #4: Baza › Sierra Nevada 25
24/08 #5: Sierra Nevada › Valdepeñas de Jaén 7
25/08 #6: Úbeda › Córdoba 6
26/08 #7: Almadén › Talavera de la Reina 27
27/08 #8: Talavera de la Reina › San Lorenzo de El Escorial 5
28/08 #9: Villacastín › Sierra de Béjar. La Covatilla 23
29/08 #10: Salamanca › Salamanca 6
31/08 #11: Verín › Estación de Montaña Manzaneda 28
01/09 #12: Ponteareas › Pontevedra 20
02/09 #13: Sarria › Ponferrada 36
03/09 #14: Astorga › La Farrapona. Lagos De Somiedo 15
04/09 #15: Avilés › Anglirú 16
06/09 #16: Villa Romana La Olmeda (Palencia) › Haro 15
07/09 #17: Faustino V › Peña Cabarga 31
08/09 #18: Solares › Noja 28
09/09 #19: Noja › Bilbao 7
10/09 #20: Bilbao › Vitoria 19
11/09 #21: Circuito del Jarama › Madrid 37
03/08 - 07/08 Post Danmark Rundt
Klassement 18
03/08 #1: Esbjerg › Esbjerg 51
04/08 #2: Grindsted › Århus 37
05/08 #3: Århus › Vejle 1
06/08 #5: Helsingør › Helsingør 8
06/08 #4: Sorø › Frederiksværk 67
07/08 #6: Hillerød › Frederiksberg 80
30/07 Clasica Ciclista San Sebastian DNF
02/07 - 24/07 Tour de France
Klassement 50
02/07 #1: Passage Du Gois La Barre-de-monts › Mont Des Alouettes Les Herbiers 47
03/07 #2: Les Essarts › Les Essarts 4
04/07 #3: Olonne-sur-mer › Redon 46
05/07 #4: Lorient › Mûr-de-Bretagne 24
06/07 #5: Carhaix › Cap Fréhel 23
07/07 #6: Dinan › Lisieux 11
08/07 #7: Le Mans › Châteauroux 21
09/07 #8: Aigurande › SuperBesse 17
10/07 #9: Issoire › Saint-Flour 28
12/07 #10: Aurillac › Carmaux 25
13/07 #11: Blaye-les-mines › Lavaur 60
14/07 #12: Cugnaux › Luz Ardiden 50
15/07 #13: Pau › Lourdes 67
16/07 #14: Saint-Gaudens › Plateau De Beille 81
17/07 #15: Limoux › Montpellier 161
19/07 #16: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Gap 134
20/07 #17: Gap › Pinerolo 59
21/07 #18: Pinerolo › Galibier Serre-Chevalier 138
22/07 #19: Modane › Alpe d’huez 32
23/07 #20: Grenoble › Grenoble 67
24/07 #21: Créteil › Paris 69
26/06 DM - Linjeløb 27
23/06 DM - Enkeltstart 2
11/06 - 19/06 Tour de Suisse
Points-trøje 15
Klassement 4
11/06 #Prologue: Lugano › Lugano 20
12/06 #2: Airolo › Crans-Montana 14
13/06 #3: Brig-Glis › Grindelwald 3
14/06 #4: Grindelwald › Huttwil 22
15/06 #5: Huttwil › Tobel-Tägerschen 25
16/06 #6: Tobel-Tägerschen › Triesenberg / Malbun (FL) 9
17/06 #7: Vaduz (FL) › Serfaus-Fiss-Ladis (AUT) 16
18/06 #8: Tübach › Schaffhausen 15
19/06 #9: Schaffhausen › Schaffhausen 7
01/06 - 05/06 Skoda-Tour de Luxembourg
Klassement 23
Klassement 23
01/06 #Prologue: Luxembourg-Ville › Luxembourg-Ville 35
02/06 #2: Luxembourg › Bascharage 123
03/06 #3: Schifflange › Differdange 34
04/06 #4: Eschweiler › Roost 30
05/06 #5: Mersch › Luxembourg 28
15/05 - 22/05 Amgen Tour Of California
Klassement 34
16/05 #2: Nevada City › Sacramento 49
17/05 #3: Auburn › Sacramento 43
18/05 #4: Livermore › San José 54
19/05 #5: Seaside › Paso Robles 79
20/05 #6: Solvang › Solvang 7
21/05 #7: Claremont › Mt. Baldy 35
22/05 #8: Santa Clarita › Thousand Oaks 34
24/04 Liège - Bastogne - Liège 31
20/04 La Flèche Wallonne 70
17/04 Amstel Gold Race 4
04/04 - 09/04 Vuelta Ciclista al Pais Vasco
Points-trøje 23
Klassement 34
Points-trøje 23
Klassement 35
04/04 #1: Zumarraga › Zumarraga 57
05/04 #2: Zumarraga › Lekunberri 100
06/04 #3: Villatuerta › Murgia 39
07/04 #4: Amurrio › Eibar (Arrate) 48
08/04 #5: Eibar › Zalla 72
09/04 #6: Zalla › Zalla 4
02/04 Gran Premio Miguel Indurain 26
02/04 Gran Premio Miguel Indurain 26
02/04 Gran Premio Miguel Indurain 26
26/03 - 27/03 Critérium International
Points-trøje 9
Klassement 30
26/03 #1: Porto-Vecchio › Col de l’Ospedale 34
27/03 #3: Porto-Vecchio › Porto-Vecchio 3
27/03 #2: Porto-Vecchio › Porto-Vecchio 55
06/03 - 13/03 Paris - Nice
06/03 #1: Houdan › Houdan 24
07/03 #2: Montfort l’Amaury › Amilly 165
08/03 #3: Cosne Cours sur Loire › Nuits Saint Georges 156
09/03 #4: Crêches-sur-Saône › Belleville 41
10/03 #5: Saint-Symphorien-sur-Coise › Vernoux-en-Vivarais 136
11/03 #6: Rognes › Aix-en-Provence 90
12/03 #7: Brignoles › Biot - Sophia Antipolis DNF
15/02 - 20/02 Tour of Oman
Klassement 11
15/02 #1: As Sawadi › Al Seeb 54
16/02 #2: The Wave, Muscat › Al Wutayya 35
17/02 #3: Sur › Sur 61
18/02 #4: Sultan Qaboos University › Jabal al Akhdhar (Green Mountain) 12
19/02 #5: Al Jissah › Al Jissah 15
20/02 #6: Qurayyat › Mattrah Seafront 20
09/02 Trophée Deià 34
09/02 Trofeo Deií  34
08/02 Trofeo Inca-inca 16
08/02 Trofeo Inca-Inca 16
07/02 Trofeo Cala Millor-cala Millor 153
07/02 Trofeo Cala Millor-cala Millor 153
07/02 Trofeo Cala Millor-cala Millor 153

Se resultater for 2010:


Antal Løbsdage 89
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 1
16/10 Giro di Lombardia 4
14/10 Gran Piemonte DNF
10/10 Gran Premio Bruno Beghelli 2
09/10 Giro dell'Emilia 11
05/10 Memorial Frank Vandenbroucke 2
30/09 - 03/10 Circuit Franco-Belge
Klassement 3
30/09 #1: Templeuve (FRA) › Mouscron 78
01/10 #2: Lessines › Poperinge 79
02/10 #3: Hazebrouck (FRA) › Ichtegem 96
03/10 #4: Mons › Tournai 28
12/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 12
10/09 Grand Prix Cycliste de Quebec 77
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt
Klassement 1
Points-trøje 7
04/08 #1: Holstebro › Holstebro 18
05/08 #2: Vildbjerg › Randers 13
06/08 #3: Hadsten › Vejle 2
07/08 #5: Middelfart › Middelfart 3
07/08 #4: Nyborg › Odense 28
08/08 #6: Høng › Rudersdal VM Ruten 2011 14
31/07 Clasica Ciclista San Sebastian 31
03/07 - 25/07 Tour de France
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 133
Klassement 47
03/07 #Prologue: Rotterdam › Rotterdam 50
04/07 #1: Rotterdam › Brussel 26
05/07 #2: Brussel › Spa 28
06/07 #3: Wanze › Arenberg Porte du Hainaut 28
07/07 #4: Cambrai › Reims 67
08/07 #5: Épernay › Montargis 64
09/07 #6: Montargis › Gueugnon 46
10/07 #7: Tournus › Station des Rousses 76
11/07 #8: Station des Rousses › Morzine-Avoriaz 55
13/07 #9: Morzine-Avoriaz › Saint-Jean-de-Maurienne 59
14/07 #10: Chambéry › Gap 126
15/07 #11: Sisteron › Bourg-lès-Valence 131
16/07 #12: Bourg-de-Péage  › Mende 59
17/07 #13: Rodez › Revel 121
18/07 #14: Revel › Ax-3 Domaines 53
19/07 #15: Pamiers › Bagnères-de-Luchon 70
20/07 #16: Bagnères-de-Luchon › Pau 39
22/07 #17: Pau › Col du Tourmalet 53
23/07 #18: Salies-de-Béarn › Bordeaux 53
24/07 #19: Bordeaux › Pauillac 25
25/07 #20: Longjumeau  › Paris 94
24/06 DM - Enkeltstart 1
12/06 - 20/06 Tour de Suisse
Points-trøje 31
Klassement 3
12/06 #Prologue: Lugano › Lugano 10
13/06 #1: Ascona › Sierre 18
14/06 #2: Sierre › Schwarzenburg 22
15/06 #3: Schwarzenburg › Wettingen 22
16/06 #4: Wettingen › Frutigen 21
17/06 #5: Meiringen › La Punt 10
18/06 #6: Savognin › Wetzikon 25
19/06 #7: Wetzikon › Liestal 18
20/06 #8: Liestal › Liestal 7
16/05 - 23/05 Amgen Tour Of California
16/05 #1: Nevada City › Sacramento 47
17/05 #2: Davis › Santa Rosa 47
18/05 #3: San Francisco › Santa Cruz 20
19/05 #4: San Jose › Modesto 49
20/05 #5: Visalia › Bakersfield 15
21/05 #6: Palmdale › Big Bear Lake 28
22/05 #7: Los Angeles › Los Angeles 54
23/05 #8: Thousand Oaks › Agoura Hills OTL
01/05 Grand Prix Herning 9
25/04 Liège - Bastogne - Liège 55
21/04 La Flèche Wallonne DNF
18/04 Amstel Gold Race 78
11/04 Klasika Primavera de Amorebieta DNF
05/04 - 10/04 Vuelta Ciclista al Pais Vasco
Points-trøje 31
Klassement 36
Points-trøje 31
Klassement 37
05/04 #1: Zierbena › Zierbena 74
06/04 #2: Zierbena › Viana 74
07/04 #3: Viana › Amurrio 105
08/04 #4: Murgia › Eibar (Arrate) 35
09/04 #5: Eibar › Orio 50
10/04 #6: Orio › Orio 12
07/03 - 14/03 Paris - Nice
Klassement 94
Ungdomstrøje 22
07/03 #Prologue: Montfort l'Amaury › Montfort l'Amaury 62
08/03 #1: Saint-Arnoult-en-Yvelines › Contres 159
09/03 #2: Contres › Limoges 147
10/03 #3: Saint-Junien › Aurillac 150
11/03 #4: Maurs › Mende 147
12/03 #5: Pernes-les-Fontaines › Aix-en-Provence 136
13/03 #6: Peynier › Tourrettes-sur-Loup 97
14/03 #7: Nice › Nice 58
03/03 Giro del Friuli DNF
03/03 Giro del Friuli DNF
21/02 - 25/02 Vuelta a Andalucia Ruta ciclista del Sol
21/02 #1: Jaen › Alto de las Allanadas 54
22/02 #2: Otura › Cordoba 37
23/02 #3: Marbella › Benahaves 61
24/02 #4: Málaga › Málaga 33
25/02 #5: Torrox Costa › Antequera DNF
11/02 Trofeo Magaluf - Palmanova 84
10/02 Deià Trophy OTL
10/02 Trofeo Deií  OTL
09/02 Trofeo Inca-inca DNF
09/02 Trofeo Inca-Inca DNF
07/02 Trofeo Palma de Mallorca 170