Jacob Hindsgaul Madsen

Info om Jacob Hindsgaul Madsen:

Navn Jacob Hindsgaul Madsen
Født 14-07-2000 (23 år)
Højde 187 cm
Vægt 67 kg
Nuværende hold
UCI rangliste 813

Hold:

2023 Uno-X Pro Cycling Team
2022 Uno-X Pro Cycling Team
2021 Uno-X Pro Cycling Team
2020 Uno-X Norwegian Development Team
2019 Team ColoQuick
2018 Team Herning CK Junior
2017 Team Herning CK Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 0 0 4
2022 1 1 4
2021 0 0 6
2020 1 0 4
2019 1 0 6
2018 4 1 14
2017 0 0 8

Jacob Hindsgaul Madsen's løbskalender og resultater i 2024:

Jacob Hindsgaul Madsen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 0
Ingen resultater registreret

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 53
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
23/08 - 27/08 Deutschland Tour
Ungdomstrøje 39
Klassement 92
23/08 #Prologue: Sankt Wendel › Sankt Wendel 71
24/08 #1: Sankt Wendel › Merzig 88
25/08 #2: Kassel › Winterberg 82
26/08 #3: Arnsberg › Essen 87
27/08 #4: Hannover › Bremen 84
20/08 Egmont Cycling Race 74
19/08 Druivenkoers - Overijse DNF
27/07 - 30/07 Czech Tour
Klassement 52
27/07 #1: Prostějov › Uničov 108
28/07 #2: Olomouc › Pustevny 71
29/07 #3: Moravská Třebová › Červenohorské sedlo 47
30/07 #4: Šumperk › Šternberk 39
25/06 National Championships Denmark - Road Race DNF
15/06 - 18/06 La Route d'Occitanie - La Dépíªche du Midi
Ungdomstrøje 44
Klassement 87
15/06 #1: Narbonne › Gruissan 103
16/06 #2: Cazouls-lès-Béziers › Graulhet 114
17/06 #3: Gimont › Nistos-Cap-Nestès 86
18/06 #4: Saint-Gaudens › Saint-Girons 64
13/06 CIC - Mont Ventoux 102
25/05 - 28/05 Boucles de la Mayenne - Crédit Mutuel
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 7
Klassement 6
25/05 #1: Laval - Espace Mayenne › Laval - Espace Mayenne 75
25/05 #Prologue: Laval - Espace Mayenne › Laval - Espace Mayenne 75
26/05 #2: Saint-Mars-sur-Colmont › Lassay-les-Châteaux 169k 3
26/05 #1: Saint-Mars-sur-Colmont › Lassay-les-Châteaux 169k 3
27/05 #3: Saint-Berthevin › Meslay-du-Maine 38
27/05 #2: Saint-Berthevin › Meslay-du-Maine 38
28/05 #3: Montsûrs › Laval 38
14/05 Boucles de l'Aulne - Châteaulin 21
13/05 Tour du Finistère 28
06/05 UCI World Gravel Series - Blaavands Huk 3
23/04 Liége-Bastogne-Liége 94
19/04 La Fléche Wallonne 128
16/04 Amstel Gold Race DNF
12/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne DNF
20/03 - 26/03 Volta Ciclista a Catalunya
Ungdomstrøje 21
Klassement 112
20/03 #1: Sant Feliu de Guíxols › Sant Feliu de Guíxols 140
21/03 #2: Mataró › Vallter 125
22/03 #3: Olost › La Molina (Alp) 137
23/03 #4: Llívia › Sabadell 35
24/03 #5: Tortosa › Lo Port 142
25/03 #6: Martorell › Molins de Rei 77
26/03 #7: Barcelona › Barcelona 59
26/02 Faun Drome Classic DNF
25/02 Faun-Ardèche Classic 92
17/02 - 19/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
Ungdomstrøje 28
Klassement 88
17/02 #1: Saint-Raphaël › Ramatuelle 104
18/02 #2: Mandelieu-la-Napoule › Antibes 92
19/02 #3: Villefranche-sur-Mer › Vence 90
30/01 - 03/02 Saudi Tour
Ungdomstrøje 4
Klassement 11
30/01 #1: AlUla International Airport › Khaybar 54
31/01 #2: Winter Park › Shalal Sijlyat Rocks 19
01/02 #3: Al Manshiyah Train Station › Abu Rakah 22
02/02 #4: Maraya › Skyviews of Harrat Uwayrid 11
03/02 #5: AlUla Old Town › Maraya 20

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 45
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 1
09/10 Paris - Tours Elite 103
04/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke DNF
23/09 World Championships U23 - Road Race DNF
18/08 - 28/08 Tour de l'Avenir
18/08 #TTT Prologue: La Roche-sur-Yon › La Roche-sur-Yon 13
19/08 #1: La Roche-sur-Yon › La Roche-sur-Yon 46
20/08 #2: Benet › Civray 66
21/08 #3: Civray › La Trimouille 42
22/08 #4: Sainte Sévère sur Indre › Chaillac 143
23/08 #5: Gueugnon › Saint Vallier DNS
04/08 - 07/08 Sazka Tour
Ungdomstrøje 12
Klassement 36
04/08 #1: Uničov › Prostějov 61
05/08 #2: Olomouc › Pustevny 72
06/08 #3: Moravská Třebová › Dlouhé Stráně 23
07/08 #4: Šumperk › Šternberk 42
26/06 DM - Linjeløb 41
16/06 - 19/06 La Route d'Occitanie - La Dépêche du Midi
Ungdomstrøje 9
Klassement 20
16/06 #1: Séméac › L'Isle Jourdain 15
17/06 #2: Belmont-sur-Rance › Roquefort-sur-Soulzon 42
18/06 #3: Sigean › Les Angles 31
19/06 #4: Les Angles › Auterive 25
14/06 Mont Ventoux Dénivelé Challenge 42
14/06 Mont Ventoux Dénivelé Challenge 42
02/06 - 05/06 Course de la Paix Grand Prix Jeseníky
Points-trøje 5
Klassement 4
02/06 #Prologue: Jeseník › Jeseník 4
03/06 #1: Jeseník › Rýmařov 27
04/06 #2: Bruntál › Dlouhé Stráně 6
05/06 #3: Jeseník › Jeseník 6
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 11
24/04 Liège-Bastogne-Liège 109
20/04 La Flèche Wallonne DNF
13/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne DNF
21/03 - 27/03 Volta Ciclista a Catalunya
Ungdomstrøje 30
Klassement 90
21/03 #1: Sant Feliu de Guíxols › Sant Feliu de Guíxols 129
22/03 #2: L'Escala › Perpignan 149
23/03 #3: Perpignan › La Molina 128
24/03 #4: La Seu d'Urgell › Boí Taüll 113
25/03 #5: La Pobla de Segur › Vilanova i la Geltrú 43
26/03 #6: Salou › Cambrils 64
27/03 #7: Barcelona › Barcelona 91
27/02 Drôme Classic 100
26/02 Faun-Ardèche Classic DNF
10/02 - 13/02 Tour of Antalya
Points-trøje 4
Klassement 1
10/02 #1: Side › Antalya 64
11/02 #2: Kemer › Antalya 19
12/02 #3: Aspendos › Termessos 1
13/02 #4: Antalya › Antalya 52
05/02 Grand Prix Alanya 39

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 38
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
03/10 Gylne Gutuer DNF
02/10 Lillehammer GP 17
24/09 VM U23 - Linjeløb DNF
19/09 Eschborn-Frankfurt DNF
14/09 - 18/09 Skoda-Tour de Luxembourg
Ungdomstrøje 25
Klassement 73
14/09 #1: Luxembourg-City › Luxembourg-City 96
15/09 #2: Steinfort › Eschdorf 65
16/09 #3: Mondorf-les-Bains › Mamer 69
17/09 #4: Dudelange › Dudelange 45
18/09 #5: Mersch › Luxembourg-City 75
11/09 EM U23 - Linjeløb DNF
03/09 - 05/09 A Travers les Hauts de France
Ungdomstrøje 29
Klassement 75
03/09 #1: Arras › Lagnicourt-Marcel 103
04/09 #2: Neuville-Saint-Rémy › Roisel 81
05/09 #3: Albert › Le Cateau-Cambrésis 87
13/08 - 22/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 33
Klassement 8
13/08 #Prologue: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 23
14/08 #1: Charleville-Mézières › Soissons 118
15/08 #2: Laon › Laon 6
16/08 #3: Château-Thierry › Donnemarie-Dontilly 14
17/08 #4: Provins › Bar-le-Duc 36
18/08 #5: Tomblaine › Bar-sur-Aube 62
19/08 #6: Champagnole › Septmoncel 8
20/08 #7: Saint-Vulbas › Grand Colombier 13
21/08 #8: La Tour-en-Maurienne › Saint Jean d’Arves 9
22/08 #9: La Toussuire › Col du Petit Saint-Bernard 19
05/08 - 08/08 Sazka Tour
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 27
Klassement 26
05/08 #1: Prostějov › Uničov 22
06/08 #2: Olomouc › Pustevny 19
07/08 #3: Moravská Třebová › Dlouhé stráně 12
08/08 #4: Šumperk › Šternberk 85
19/07 - 20/07 L'Etoile d'Or
Klassement 6
19/07 #2: Mérigny-Saint-Savin › Le Blanc 15
19/07 #1: Pouligny-Saint-Pierre › Pouligny-Saint-Pierre 4
20/07 #3: Montmorillon › Montmorillon 35
20/06 DM - Linjeløb DNF
12/05 - 16/05 Tour de Hongrie
12/05 #1: Siófok › Kaposvár 44
13/05 #2: Balatonfüred › Nagykanizsa 120
14/05 #3: Veszprém › Tata DNF

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 15
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 1
08/10 - 11/10 Giro della Regione Friuli Venezia Giulia
08/10 #1: Aquileia › Grado 1
09/10 #2: Variano › San Marco di Mereto di Tomba 12
10/10 #3: San Vito al Tagliamento › Buja 13
11/10 #4: Percoto › Martignacco DNF
04/10 Il Piccolo Lombardia 2
22/09 Paris-Camembert 75
15/09 - 19/09 Skoda-Tour de Luxembourg
15/09 #1: Luxembourg › Luxembourg 34
16/09 #2: Remich › Hesperange 33
17/09 #3: Rosport › Schifflange 84
18/09 #4: Rodange › Differdange 104
19/09 #5: Mersch › Luxembourg DNS
13/09 DM U23 - Linjeløb 17
04/09 - 06/09 Albertina Baltyk - Karkonosze Tour
Ungdomstrøje 2
Klassement 6
03/09 - 06/09 Albertina Baltyk - Karkonosze Tour
Ungdomstrøje 2
Klassement 6
04/09 #2: Babimost › Zbąszynek 50
05/09 #3: Kożuchów › Osiecznica 27
06/09 #4: Piechowice › Piechowice 6
23/08 DM - Linjeløb 32

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 37
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, klassementer 1
27/09 VM U23 - Linjeløb DNF
08/09 Gylne Gutuer DNF
07/09 Lillehammer GP 23
06/09 Hafjell TT 16
15/08 - 25/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 43
Klassement 28
15/08 #1: Marmande › Marmande 138
16/08 #2: Eymet › Bergerac 3
17/08 #3: Montignac-Lascaux › Mauriac 71
18/08 #4: Mauriac › Espalion 115
19/08 #5: Espalion › Saint-Julien-Chapteuil 86
20/08 #6: Saint-Julien-Chapteuil › Privas 49
22/08 #7: Grésy-sur-Isere › La Giettaz 16
23/08 #8: Brides-les-Bains › Col de la Loze/Méribel 61
24/08 #9: Villaroger › Tignes 19
25/08 #10: Saint-Colomban-des-Villard › Le Corbier 4
16/07 - 21/07 Giro Ciclistico della Valle d'Aosta Mont Blanc
16/07 #Prologue: Aosta › Aosta 1
17/07 #1: Sainte Foy Tarentaise › Saint Gervais Mont Blanc 107
18/07 #2: Aymavilles › Valsavarenche 93
19/07 #3: Ayas Antagnod › Ayas Champoluc DNF
30/06 DM - Linjeløb 29
27/06 DM - Enkeltstart DNS
23/06 DM U23 - Linjeløb 25
22/06 DM U23 - Enkeltstart 11
31/05 - 02/06 Tour de la Mirabelle
Ungdomstrøje 13
Points-trøje 7
Klassement 38
31/05 #1a: Pont-à-Mousson › Vandœuvre-lès-Nancy 24
31/05 #1b: Vandœuvre-lès-Nancy › Blénod-lès-Pont-à-Mousson 2
01/06 #2: Épinal › Gérardmer 43
02/06 #3: Lunéville › Damelevières 6
24/05 - 26/05 A Travers les Hauts de France
Ungdomstrøje 32
Klassement 55
24/05 #1: Gavrelle › Épinoy 60
25/05 #2: Seclin › Bonningues-lès-Calais 23
26/05 #3: Petite-Forêt › Pecquencourt 61
12/05 Ringerike GP DNF
11/05 Sundvolden GP 10
05/05 Skive-Løbet 76
01/05 Eschborn-Frankfurt U23 48
27/04 Grand Prix Herning 3
20/04 Liège - Bastogne - Liège U23 11
13/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 74
31/03 Gent-Wevelgem/Kattekoers-Ieper 14
22/03 Youngster Coast Challenge 77

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 25
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 17
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 4
14/10 Jeux Olympiques de la Jeunesse / Youth OL Junior mænd - Linjeløb 5
27/09 VM Junior mænd - Linjeløb DNF
25/09 VM Junior mænd - Enkeltstart 9
31/08 - 02/09 Grand Prix Rüebliland
31/08 #1: Wittnau › Wittnau DNS
29/07 La Route des Géants 8
30/06 DM Junior mænd - Linjeløb 10
28/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 1
18/05 - 20/05 SPIE Internationale Juniorendriedaagse
Points-trøje 17
Klassement 12
18/05 #1: Axel › Axel 95
19/05 #3: Sluiskil › Sluiskil 99
19/05 #2: Axel › Axel 3
20/05 #4: Velzeke › Velzeke 36
03/05 - 06/05 Course de la Paix Juniors
Points-trøje 3
Klassement 4
03/05 #1: Litomerice › Litomerice 2
04/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 3
04/05 #2a: Trebenice › Trebenice 4
05/05 #3: Teplice › Altenberg 9
06/05 #4: Benešov nad Ploučnicí › Terezin 9
21/04 Record Bank E3 Harelbeke - Junioren 8
06/04 - 08/04 Internationale Cottbuser Junioren-Etappenfahrt
Klassement 1
06/04 #1: Drebkau › Drebkau 78
07/04 #2b: Cottbus › Cottbus 1
07/04 #2a: Drachhausen › Drachhausen 1
08/04 #3: Dissen › Dissen 1
25/02 Kuurne-Brussel-Kuurne Juniors 2

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 36
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
23/09 VM Junior mænd - Linjeløb 10
01/09 - 03/09 Grand Prix Rüebliland
Klassement 10
01/09 #1: Schöftland › Schöftland 17
02/09 #3: Möhlin › Möhlin 29
02/09 #2: Möhlin › Möhlin 58
03/09 #4: Wohlen › Wohlen 48
27/08 La route des Géants 81
04/08 EM Junior mænd - Linjeløb 93
02/08 EM Junior mænd - Enkeltstart 12
28/07 - 30/07 Internationale Niedersachsen-Rundfahrt der Junioren
28/07 #1: Wallenhorst › Wallenhorst 112
29/07 #2b: Wallenhorst › Wallenhorst 86
29/07 #2a: Bramsche › Bramsche 8
30/07 #3: Wallenhorst › Wallenhorst DNF
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 2
25/05 - 28/05 Tour du Pays de Vaud
Ungdomstrøje 7
Klassement 13
25/05 #Prologue: Montricher › Montricher 51
26/05 #1: Concise › Cottens 45
27/05 #2b: Nyon › Saint-Cergue 11
27/05 #2a: Ballenss › Saint-Cergue 5
28/05 #3: Gollion › Vuollerens 43
19/05 - 21/05 SPIE Internationale Juniorendriedaagse
Ungdomstrøje 16
Klassement 36
19/05 #1: Axel › Axel 91
20/05 #3: Sluiskil › Sluiskil 108
20/05 #2: Axel › Axel 21
21/05 #4: Velzeke › Velzeke 33
04/05 - 07/05 Course de la Paix Juniors
04/05 #1: Litomerice › Litomerice 32
05/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 51
05/05 #2a: Trebenice › Trebenice 17
06/05 #3: Teplice › Altenberg 3
07/05 #4: Terezin › Terezin DNF
07/04 - 09/04 Internationale Cottbuser Junioren-Etappenfahrt
Ungdomstrøje 4
Klassement 8
07/04 #1: Drebkau › Drebkau 23
08/04 #2b: Cottbus › Cottbus 15
08/04 #2a: Drachhausen › Drachhausen 8
09/04 #3: Dissen › Dissen 15
26/02 Kuurne-Brussel-Kuurne Juniors 58

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 1
25/06 DM Junior mænd - Linjeløb 20