Adam Holm Jørgensen

Info om Adam Holm Jørgensen:

Navn Adam Holm Jørgensen
Nuværende hold Hagens Berman Jayco
UCI rangliste 2358

Hold:

2024 Hagens Berman Jayco
2023 BHS - PL Beton Bornholm
2022 BHS - PL Beton Bornholm
2021 BHS - PL Beton Bornholm
2020 ABC Junior
2019 ABC Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 6
2023 1 0 4
2022 1 0 6
2021 0 0 3
2020 0 0 6
2019 0 0 2

Adam Holm Jørgensen's løbskalender og resultater i 2024:

Adam Holm Jørgensen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 24
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
16/06 Bording Cup - Nysted 5
15/06 Bording Cup - Nakskov 9
30/05 - 02/06 Course de la Paix Grand Prix Jesení­ky
Klassement 70
30/05 #1: Krnov › Opava 45
31/05 #2: Uničov › Rí½mařov 66
01/06 #3: Bruntí¡l › Dlouhé strí¡ně 76
02/06 #4: Å umperk › Jesení­k 78
22/05 - 26/05 Alpes Isère Tour
Ungdomstrøje 38
Points-trøje 27
Klassement 54
22/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 17
23/05 #2: Val-de-Virieu › Saint-Savin 18
24/05 #3: Aéroport Saint-Exupery › Genas 8
25/05 #4: Saint-Maurice-l'Exil › Roussillon 20
26/05 #5: Saint-Pierre de Chartreuse › Le Bourg d'Oisans 59
11/05 National Championships Denmark MU - Road Race 6
10/05 National Championships Denmark MU - ITT 8
21/04 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper DNF
13/04 Liège-Bastogne-Liège U23 DNF
07/04 Paris-Roubaix Espoirs OTL
29/03 Bording Cup - Vejen 16
17/03 Dorpenomloop Rucphen 22
07/03 - 10/03 Istarsko Proljeće - Istrian Spring Trophy
Points-trøje 29
Klassement 63
07/03 #Prologue: Vrsar › Vrsar 56
08/03 #1: Poreč › Funtana 10
09/03 #2: Novigrad › Motovun 66
10/03 #3: Pazin › Umag 93
03/03 Trofej Poreč - Poreč Trophy 110
28/02 Trofej Umag - Umag Trophy DNF

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 35
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, klassementer 1
01/10 Holbæk 13
24/09 Paris-Chauny 105
20/09 Omloop van het Houtland DNF
17/09 Ixina Gooikse Pijl p/b Lotto 113
16/09 SUPER 8 Classic DNF
13/09 Grand Prix de Wallonie 117
10/09 Konggaard Løbet 2
03/09 Maryland Cycling Classic, presented by UnitedHealthcare DNF
20/08 - 27/08 Tour de l'Avenir
20/08 #1: Carnac › La Gacilly 141
21/08 #2: Nozay › Chinon 8
22/08 #3: Issoudun › Vatan 1
23/08 #4: Aigurande › Evaux-les-Bains 141
24/08 #5: La Tour-de-Salvagny › Lac d'Aiguebelette 142
25/08 #6: Méribel › Col de la Loze 127
26/08 #7b: Les Karellis › Val-Cenis Col du Mont Cenis 92
26/08 #7a: Montricher-Albanne › Les Karellis 115
27/08 #8: Val-Cenis › Sainte-Foy-Tarentaise DNF
25/06 National Championships Denmark - Road Race DNF
22/06 National Championships Denmark - ITT 18
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen DNF
08/06 - 11/06 Course de la Paix Grand Prix Jesení­ky
Klassement 67
08/06 #Prologue: Jesení­k › Jesení­k 39
09/06 #1: Jesení­k › Rí½mařov 70
10/06 #2: Bruntí¡l › Červenohorské sedlo 95
11/06 #3: Jesení­k › Jesení­k 52
03/06 Nakskov CC - 5
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen DNF
13/05 Grand Prix Herning 36
01/05 Eschborn-Frankfurt 5
23/04 ABC København 21
16/04 Slagelseløbet 62
15/04 Næstved BC 30
06/04 Vitamin Well GP DNF
01/04 HurtigJoakimLøbet 5.0 51
22/03 - 26/03 Olympia's Tour
22/03 #1: TT Circuit Assen › TT Circuit Assen 23
23/03 #2: Assen › Assen DNF

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 23
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, klassementer 1
23/09 World Championships U23 - Road Race DNF
19/09 World Championships U23 - ITT 30
18/08 - 28/08 Tour de l'Avenir
Ungdomstrøje 26
Points-trøje 3
Klassement 58
18/08 #TTT Prologue: La Roche-sur-Yon › La Roche-sur-Yon 13
19/08 #1: La Roche-sur-Yon › La Roche-sur-Yon 124
20/08 #2: Benet › Civray 143
21/08 #3: Civray › La Trimouille 1
22/08 #4: Sainte Sévère sur Indre › Chaillac 2
23/08 #5: Gueugnon › Saint Vallier 6
24/08 #6: Saint-Amour › Oyonnax 29
26/08 #7: Thonon-les-Bains › Saint-François-Longchamp 94
27/08 #8: Ugine › La Toussuire 71
28/08 #9: Bessans › Villaroger 68
06/08 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2022 DNF
10/07 EM U23 - Linjeløb DNF
08/07 European Championships Mixed Relay TTT - U23 DNS
07/07 EM U23 - Enkeltstart 36
26/06 DM - Linjeløb 33
23/06 DM - Enkeltstart 9
19/06 DM U23 - Linjeløb 23
18/06 DM U23 - Enkeltstart 2
21/05 Grand Prix Herning 5
08/05 Ringerike GP DNF
07/05 Sundvolden GP 38
18/04 Giro del Belvedere DNS
27/03 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper 4

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 15
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
17/10 DM U23 - Linjeløb 14
16/10 DM U23 - Enkeltstart DNF
20/09 VM U23 - Enkeltstart 18
09/09 EM U23 - Enkeltstart 13
28/08 GP Himmerland Rundt 9
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 17
Points-trøje 38
Klassement 75
Ungdomstrøje 17
Points-trøje 38
Klassement 75
10/08 #1: Struer › Esbjerg 58
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 109
12/08 #3: Tønder › Vejle 26
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 78
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 10
19/07 - 20/07 L'Etoile d'Or
19/07 #2: Mérigny-Saint-Savin › Le Blanc DNF
19/07 #1: Pouligny-Saint-Pierre › Pouligny-Saint-Pierre 137
20/06 DM - Linjeløb DNF
17/06 DM - Enkeltstart 6
29/05 Grand Prix Herning 12

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
04/09 - 06/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 2
Klassement 3
Points-trøje 2
Klassement 3
04/09 #1: Roggliswil › Roggliswil 3
05/09 #2b: Seon › Seon 3
05/09 #2a: Seon › Seon 36
06/09 #3: Sulz › Sulz 4
23/08 DM Junior mænd - Linjeløb 5

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
30/08 - 01/09 Grand Prix Rüebliland
30/08 #1: Rheinfelden › Schupfart DNF
09/08 EM Junior mænd - Linjeløb DNF
07/08 EM Junior mænd - Enkeltstart 4
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 68
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 4
25/05 - 26/05 Trophée Centre Morbihan
25/05 #1: Plumelin › Plumelin DNF

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 1
28/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 46